Земля

Знайдено найстаріше дерево Європи

Сосна Гельдрейха, виявлена на півдні Італії, росте на схилі гори в національному парку ось вже 1230 років. Це найстаріше дерево з документованих в Європі.

Більш того, стародавня сосна все ще не втратила ознак життя, а її кільця свідчать про те, що в останні десятиліття у дерева був ривок зростання.

Відкриття показує, що деякі дерева можуть залишатися живими протягом століть, навіть коли піддаються екстремальним змінам клімату. Ця сосна, наприклад, росла в холодний період Середньовіччя, а потім у більш жаркий час, включаючи періоди посухи.

За словами дослідної групи, аналіз її розвитку протягом багатовікових змін допоможе вченим краще зрозуміти, як ліси в цілому можуть реагувати на сучасні зміни клімату.

Джанлука Піовесан з Університету Tuscia і його колеги виявили сосну на крутому скелястому схилі в горах національного парку Полліно. Дерево виглядало дуже старим, але визначити його точний вік виявилося непросто. Центральна частина сосни, яка повинна була містити найдавніші кільця, була відсутня.

«Внутрішня частина дерева була схожа на пил — ми ніколи не бачили нічого подібного. Щонайменше 20 сантиметрів деревини, яка зберігала б історію минулого, просто не було», — каже член команди Альфредо Ді Філіппо.
Коріння були в кращому стані, тому команда вирішила дізнатися вік дерева з їх допомогою, використовуючи новий метод.

Хоча і стовбур, і коріння мають річні кільця, вони можуть розвиватися з різною швидкістю. Впоратися з цим завданням допомогли дослідникам радіовуглецеві сліди. З ним команда змогла визначити кільця в зразках кореня і стовбура, що утворилися в один час, і виявити кільця, відсутні в стовбурі.

«Вік дерева вражає, враховуючи щільне людське населення, яке сформувалося в регіоні за останні тисячоліття»,
— каже Олівер Контер з Університету Майнца в Німеччині, який виявив 1075-річну сосну на півночі Греції, яка раніше вважалася найстарішою з відомих у Європі.

Лісові райони в даний час широко експлуатуються людьми. Але віддалені райони, де збереглися стародавні сосни, вціліли завдяки труднодоступному ландшафту.

У парку ростуть тисячі сосен Гельдрейха, але більшості з них від 500 до 600 років. Команда знайшла тільки три інших, які, ймовірно, старше тисячоліття. Як відзначають вчені, дерева зобов’язані своєю живучістю унікальною біології. На відміну від тварин, в них не закладена програма старіння, тому вони фактично безсмертні. Хвойні види, які ростуть повільно, живуть довше всіх почасти тому, що протягом тривалих періодів свого життя залишаються невеликими. Це робить їх менш вразливими для екстремальних явищ, таких як посухи і бурі.

Зовнішні впливи — єдина загроза для дерева. Крім того, старі дерева можна вважати живими, коли насправді живі лише їх частини. Наприклад, велика частина крони виявленої сосни мертва, але вона може продовжувати жити в цьому стані ще багато століть.

Кнопка «Наверх»