Здоров'я

Знайдено зв’язок між сном і хворобою Альцгеймера

Нарешті повністю науково підтверджено зв’язок між сном, старінням і хворобою Альцгеймера.

Так, ще в 2012 році вченими під керівництвом датчанки Недергаард і співробітниками її лабораторії була відкрита глімфатична система. Не плутати з лімфатичною, що бере участь у видаленні відходів і шкідливих бактерій по всьому організму.

Оскільки мозок захищений від решти організму немов бар’єром, навіть нефільтрована кров в нього проникнути не може, йому довелося розвинути властивість самостійно очищатися від відходів і токсинів. Дані речовини утворюються протягом денної мозкової активності. Відбувається очищення за допомогою впорскування мозкової рідини і виведенням потім через кровоносні судини разом з відходами. З цією роботою справляється спеціальна система мозку — глімфатична. Вона рятує мозок від відходів наступним чином: відростки гліальних клітин виводять мозкову рідину з розчиненими в ній шкідливими речовинами. Так от, доведено і не підлягає сумніву, що саме під час глибокого сну очищення йде максимально ефективно.

Аналогічний природному процесу, який мозок як закрита система веде самостійно, організували в ході експерименту над мишами.

Так ось, в результаті експерименту було доведено, що стабільний глибокий (повільний) сон, який не тільки дозволяє “відпочити” серцево-судинної системи і всіх системам органів, максимально дозволяє працювати глімфатичній системі.

Таким чином, неповноцінний сон, особливо у літніх людей, порушує роботу глімфатичної системи. Подібний ефект спостерігався внаслідок анестезії. Причина тому — скупчення білків та інших відходів життєдіяльності мозку, яка особливо активно проходить у фазі неспання. Це згодом призводить до когнітивних розладів і розвитку хвороби Альцгеймера. Саме у таких хворих виявлено підвищену кількість білків.

Подібне дослідження важливо для людини і підтримання її здоров’я, тому що застосування препаратів, використаних на мишах (кетамін, ксилазін), а також сонна терапія допоможуть поліпшити сон і, отже, допомогти очистити мозок, ставши профілактикою захворювань Альцгеймера і Паркінсона, інсультів. Ці ж методи пропонують використовувати для уповільнення старіння і щоб швидше відновлювати мозок після травм.

Чи можливо покращити роботу глімфатичної системи і запустити профілактику захворювань не лабораторними методами і без втручання медицини?

Для цього лікарі рекомендують практикувати повноцінний здоровий сон, яким людина засинає після невеликих фізичних навантажень — прогулянки або спорту. Також потрібно вибирати позу для сну — дослідження показали, що якщо людина вважає за краще спати на боці, клітини мозку виконують “прибирання” успішніше, ніж при сні на спині. Найповільніша і не ефективна робота глімфатичної системи йшла при сні на животі!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button