Наука

Знайдені клітини мозку, що зберігають його бадьорість навіть якщо довго не спати

Відкриття може допомогти підвищити продуктивність, безпеку і здоров'я змінних робітників або інших людей, які не працюють в звичайний час.

Зазвичай неспання протягом тривалих періодів часу призводить до необхідності додаткового сну. Однак дослідники виявили, що активація астроцитів у мишей змусила гризунів не спати на шість годин довше, ніж зазвичай, без помітного дефіциту сну.

Image by Alexas_Fotos from Pixabay

Кожен, хто коли-небудь не міг заснути через плач дитини або напружений мозок, знає, що відсутність сну робить нас ще більш сонними на наступний день. Цей, здавалося б, незмінний зв’язок між безсонням і втомою. Цей постулат щойно зазнав серйозного потрясіння завдяки дослідженням, проведеним на мишах.

Дослідники з Університету штату Вашингтон (WSU) зосередилися на зіркоподібних клітинах мозку, відомих як астроцити. Протягом багатьох років дослідники ігнорували ці ненейронні клітини, оскільки вважали їх не більше ніж свого роду біологічним зв’язуючим, що утримує мозок. Насправді їх назва походить від латинського слова «зоряний клей».

Але попереднє дослідження, також проведене WSU, показало, що клітини насправді відіграють певну роль у сні через процес, відомий як сигналізація кальцію. У ще більш ранньому дослідженні команда з Вашингтонського університету показала, що астроцити відіграють певну роль у регулюванні відчуття часу у гризунів. Пізніші дослідження пов’язують клітини з роллю в опосередкуванні впливу фізичних вправ на мозок і контролі запалення в мозку.

У поточній роботі дослідницька група активувала астроцити в мозку мишей, розташовані в їх базальній частині переднього мозку — області, пов’язаної з циклами сну і потребою у сні. В результаті миші не спали протягом шести годин у той час, коли вони зазвичай сплять. Найбільш помітним, однак, був той факт, що у мишей не було жодних ознак затьмареності мозку та фізичної млявості, які зазвичай супроводжують недосипання.

“Тривале неспання зазвичай збільшує тривалість і інтенсивність сну, але в цьому дослідженні ми побачили, що, незважаючи на додаткові години неспання, ці миші не відрізнялися від контрольних тварин, які добре відпочили, з точки зору того, як довго і наскільки інтенсивно вони спали, — розповів старший автор Маркос. – Це відкриває можливість того, що в майбутньому ми зможемо впливати на астроцити, щоб пом’якшити негативні наслідки тривалого неспання».

Такі втручання, кажуть дослідники, можуть допомогти тим, хто регулярно страждає від недосипання (наприклад тим, хто працює в нічну зміну) краще справлятися з наслідками свого нерегулярного графіка.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button