Наука

Знайдено ген, що “допомагає” раковим клітинам поширюватися в організмі

Nature: ген Gstt1 "допомагає" раковим клітинам поширюватися в організмі

Вчені із Загального онкологічного центру штату Массачусетс ідентифікували ген Gstt1, який сприяє метастазуванню раку, “допомагаючи” пухлинним клітинам поширюватися в організмі. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Cell Biology.

Image from Max Pixel, Ліцензія на використання Creative Commons Zero-CC0

Вчені пояснили, що експресія (активність) деяких генів дає змогу раковим клітинам спричиняти зміни в оточуючому їхньому середовищі та переміщатися в інші ділянки організму, утворюючи вторинні пухлини. Щоб виявити конкретні гени, що сприяють появі вторинних вогнищ пухлинного росту, дослідники провели експеримент на мишах.

Вони порівняли патерни експресії генів у первинних і метастатичних пухлинах у гризунів із раком підшлункової залози або молочної залози. Після ідентифікації різних генів, експресія яких збільшилася в метастатичних пухлинних клітинах, дослідники окремо “вимкнули” кожен із них.

Результати показали, що придушення гена Gstt1 не вплинуло на первинні пухлинні клітини мишей, але позбавило метастатичні здатності рости і поширюватися.

За словами дослідників, Gstt1 кодує фермент, який бере участь у забезпеченні захисту клітин від токсинів. Одночасно з цим фермент може “змусити” метастатичні ракові клітини модифікувати і виробляти білок під назвою фібронектин. Він важливий для прикріплення клітин до позаклітинного матриксу – основи сполучної тканини, що забезпечує механічну підтримку клітин і транспорт хімічних речовин.

Вчені уточнили, що Gstt1 змінює матрикс, що оточує метастатичні ракові клітини, збільшуючи їхню мобільність і наділяючи здатністю більш ефективно “закріплюватися” і рости в чужорідних (відмінних від первинної) тканинах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button