Земля

Знайдено найдавніші ознаки життя на Землі: вони майже ровесники планети

Строматолітити із Західної Австралії створили мікроби 3,48 млрд років тому.

Згідно з новим дослідженням, шаруваті породи в Західній Австралії є одними з найбільш ранніх відомих форм життя на Землі. Йдеться про строматоліти.

Строматоліти – викопні залишки ціанобактеріальних матів, шаруваті породи, утворені виділеннями фотосинтезуючих мікробів. За загальноприйнятою думкою вчених, найстаріші з них створили живі організми 3,43 млрд років.

Однак в рамках нового дослідження, експерти знайшли і проаналізували більш старі зразки. Так, у формації Дрессер у Західній Австралії виявили строматоліти віком 3,48 млрд. Вони на 500 млн років старші.

Примітно, що вік Землі становить 4,54 млрд років (з похибкою в ±1%). Ці дані базуються на радіоізотопному датуванні метеоритів (хондритів), що утворилися до початку формування планет.

Дослідження було непростим, зазначають автори нового дослідження. Річ у тім, що мільярди років стерли сліди органічної речовини в цих древніх строматолітах. Було непросто зрозуміти, чи дійсно утворення сформовані мікробами або вони з’явилися в результаті інших геологічних процесів. Однак вчені довели, це було давнє життя.

Зразок строматоліту формації Дрессер, що показує складну шарувату структуру, утворену гематитом, баритом і кварцом, і куполоподібну верхню поверхню. Зображення надано Кейроном Хікманом-Льюїсом

“Ми знайшли специфічні мікроструктури в певних шарах цих порід, які чітко вказують на ранні біологічні процеси», — заявив Кейрон Хікман-Льюїс, палеонтолог з Музею природної історії в Лондоні, який керував дослідженням.

Отримані дані мають значення для пошуку життя на Марсі. Строматоліти формації Дрессер інкрустовані оксидом заліза в результаті реакції заліза з киснем в атмосфері. За словами Хікмана-Льюїса, поверхня Марса також окислена – отже, іржаво-оранжевий відтінок. Його породи, можливо, містять подібні структури, залишені давнім мікробним життям.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button