Екологія

COP 27: майже третина людства живе в кліматичних гарячих точках

Зараз близько 1,6 мільярда людей живуть у «точках вразливості» щодо зміни клімату, і ця кількість може подвоїтися до 2050 року.

Це може статися, якщо викопне паливо буде продовжувати використовуватися такими ж темпами, як сьогодні, попередили вчені на переговорах ООН по клімату COP27 в Єгипті.

Третина населення світу опиниться під загрозою погодних катаклізмів, нестачі води і продовольства, переміщення та інших загроз, які можуть спровокувати соціальну нестабільність, сказав Йохан Рокстрем, директор Потсдамського Інституту досліджень впливу клімату в Німеччині.

Обмеження підвищення глобальної температури в результаті зміни клімату до 1,5 градуса Цельсія — «це не мета, це фізична межа», попередив він на прес-конференції.

“Вийдіть за її межі, і ми, ймовірно, спровокуємо переломні моменти», такі як незворотне танення льоду в Гренландії, яке може призвести до підвищення рівня моря на 7 метрів з плином часу, чого достатньо, щоб затопити ключові прибережні міста, сказав він.

На COP27 у четвер кліматичні вчені представили список з 10 висновків про останні наукові досягнення глобального потепління, написані простою мовою та адаптовані до політичних пропозицій, що сильно відрізняється від наукових звітів, насичених даними, які колись були представлені на засіданнях COP.

Серед ключових моментів вони відзначили, що здатність людей адаптуватися до майбутніх кліматичних впливів обмежена, а це означає, що більш швидке скорочення викидів має вирішальне значення, а тривожні нові загрози для здоров’я, пов’язані з кліматом, зростають, в тому числі через екстремальну спеку.

Крім того, наслідки зміни клімату — від уповільнених криз, таких як посуха і підвищення рівня моря, до стихійних лих — все частіше змушують людей залишати свої будинки і посилюють загрозу соціальних конфліктів, кажуть вчені. В цілому, “людська безпека вимагає кліматичної безпеки”, наголошується в списку висновків.

Зменшення втрат лісів та інших видів деградації земель також є ключовим, кажуть вчені, оскільки природа та ґрунти нині поглинають чверть світових викидів, ефективно утримуючи вуглекислий газ, що нагріває планету, від потрапляння в атмосферу.

Крім того, щоб ефективно боротися з потеплінням, суспільствам необхідно відмовитися від зростання ВВП як міри успіху і використовувати «людське благополуччя» в якості ключового показника, крок, який «враховував би справжню людську ціну зміни клімату». – сказав Рокстрем.

Нарешті, для переходу від поступових змін до фундаментальних змін, на COP27 обговорювалися і глобальні фінансові системи, які потребують оновлення для направлення необхідних грошей проектам, що не завдають шкоди клімату.

“Вся хороша робота зі сталого фінансування все ще працює в рамках існуючих бізнес-моделей, які не суттєво зміщують розподіл капіталу до значущого пом’якшення наслідків», — сказав Рокстрем.
Зараз зміни “носять тільки поверхневий характер … не змінюють фінансові потоки в необхідному темпі і масштабі”.

Одне, що могло б допомогти, сказав Рокстрем, — це встановити економічну ціну на вартість викидів забруднюючих речовин, що змінюють клімат, що відображає його шкоду-вартість, ймовірно, знаходиться в діапазоні 200 доларів за тонну забруднення, що викидається.

Поточні ціни на вуглець набагато нижчі, причому найвищі в Європі не перевищують 100 доларів за тонну.

Більш висока ціна дасть підприємствам “дуже чіткі сигнали про те, що нам потрібно впроваджувати інновації та реформи”, — сказав Рокстрем.

За його словами, його загальне послання учасникам переговорів з майже 200 країн на COP27 полягало в тому, що вони не повинні ігнорувати чіткі наукові попередження про ризики бездіяльності щодо клімату.

“Ви не можете вести переговори з планетою, ви не можете вести переговори з атмосферою», — сказав він. “Ви тільки нашкодите собі, якщо недооцінюєте силу земних систем».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments