Людина

Знайдена «пускова кнопка» людського життя

Вчені виявили «тригер життя», який дає життя людському ембріону. Це відкриття вкрай важливе не тільки для репродуктивної медицини, але і для продовження життя і регенерації тканин при важких хворобах і травмах.

Основні етапи процесу розвитку людського ембріона відомі вченим давно, але досі загадкою залишалися початкові молекулярні механізми, які запускають каскад подій і формують ембріон, що розвивається. Образно кажучи, був невідомий той самий «чарівний палець», який штовхає першу кісточку доміно життя.

Генетики з Єльського університету повідомили у вересневому виданні Nature про виявлення тригера, який ініціює розвиток ембріона і дозволяє людському зародку рости. Активність трьох факторів, Nanog, Pou5f1 (Oct4) і SoxB1, запускає процес розвитку майбутнього людського життя. Більше того, ці ж три фактори згодом можуть перепрограмувати клітини дорослої людини в ембріонально-подібний стан, що можна використовувати для регенерації пошкоджених тканин, омолодження організму і, теоретично, продовження життя.

Саме за вивчення можливості такого перепрограмування дорослих клітин людини в 2012 році отримав Нобелівську премію японський вчений професор Сінья Яманака. Багато вчених вважають, що можливість безпечного перепрограмування звичайних клітин в плюрипотентні стовбурові відкриє шлях заповітної мрії людства: нескінченного здорового життя. Тепер же виявлені фактори, які природа використовує для запуску такого перепрограмування і самого людського життя.

Ученим давно відомо, що мати передає дитині генетичні інструкції по запуску раннього ембріогенезу. Цей набір інструкцій допомагає ембріону «навчитися» читати власний геном. Проте до цих пір вчені не змогли знайти інструкції, які остаточно передають ембріону контроль над власним розвитком.

І ось, нарешті, ці інструкції були виявлені (принаймні один тригер у вигляді трьох факторів). Три фактори виявилися найбільш активні в період між заплідненням і передачею управління розвитком ембріону (протягом близько 3 годин у рибок даніо і 24 годин в ембріоні людини).

В даний час учені планують ретельно вивчити виявлений механізм запуску самостійної людського життя і відшукати інші можливі аналогічні процеси. Це вкрай важлива робота, яка може кардинально змінити майбутнє нашої цивілізації і зробити життя людини ще більш цінним.

Натхнення: xeon.co.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button