Різне

Зниклі цивілізації

civilizacii-2За свою історію людство втратило чимало цивілізацій. Дослідники виявляють величезні храми і гігантські ями скарбів, які колись були величними палацами.

Чому люди покинули колись процвітаючі міста, центри і торгові шляхи? Часто на ці питання немає відповіді.

Ось 10 цивілізацій, що зникли раптово.

1. Майя

Цивілізація майя є класичним прикладом цивілізації, яка була повністю втрачена. Її пам’ятники, міста і дороги поглинули джунглі центральної Америки, а жителів розкидало по дрібних селах.

Зниклі цивілізації

Хоча мова і традиції майя збереглися до сьогоднішніх днів, пік цивілізації припав на перше тисячоліття нашої ери, коли величні архітектурні будови і масштабні сільськогосподарські проекти покривали більшу частину Юкатана. Сьогодні ця територія простягається від Мексики до Гватемали і Белізу. Майя широко користувалися писемністю, математикою, хитромудрими календарями і складним інженерним методами для будівництва пірамід і терасових полів.

Вважається, що загадковий занепад цивілізації майя почався десь в 900 році, і з цього приводу є кілька припущень. Серед них є свідчення того, що зміни клімату в Юкатані і міжусобні війни привели до голоду і занедбаності міських центрів.

2. Індійська цивілізація

Індійська або, як її ще називають Хараппскя цивілізація – одна з найбільших цивілізацій стародавнього світу. Ще тисячі років тому вона тягнулася по Індії, Пакистану, Ірану і Афганістану і могла похвалитися 5 мільйонами жителів, що становило близько 10 відсотків усього населення Землі.

Зниклі цивілізації

Її торгові шляхи, масивні багатоповерхові будинки були покинуті більше 3000 років тому. Існує декілька припущень занепаду Індської цивілізації. За останньою версією, як і майя, ця стародавня цивілізація постраждала від поступових змін рівня опадів, що ускладнило вирощування достатньої кількості продовольства для величезного населення.

3. Острів Пасхи

Жителі острова Пасхи є ще одною  класичною “втраченою” цивілізацію, що стала знаменитою завдяки загадковим, величезним статуям людських голів, які вишикувалися по береговій лінії острова.

Зниклі цивілізації

Яким чином процвітаюча полінезийская цивілізація зникла після того, як століттями тут будували стародавні пам’ятники, перепливаючи сотні кілометрів через океан з одного острова на інший?

За однією з гіпотез, рапануйці – жителі острова Пасхи були дуже розвинені і розумні, але їх методи не були раціональними. У той час, коли вони оселилися на острові Пасхи в період між 700 і 1200 р. н.е., вони використали  всі дерева та сільськогосподарські ресурси острова, і їм довелося переїхати.

4. Чатал-Хююк

Чатал-Хююк, часто званий найдавнішим містом в світі, був частиною великого містобудування та землеробської цивілізації, процвітаючої між 9000 і 7000 років тому, там, де зараз знаходиться центральна частина Туреччини.

Зниклі цивілізації

Чатал-Хююк відрізнявся унікальною структурою, не схожою на інші міста. Тут не було доріг, і замість цього мешканці зводили щось, схоже на вулик, де будинки будувалися один над одним, а вхід розташовувався на даху. Вважається, що за межами стін люди вирощували все, що тільки було можливо, починаючи від мигдаля до пшениці. Жителі прикрашали вхід до будинку черепами биків, а під підлогою ховали тіла покійних людей.

Цивілізація існувала ще до залізного віку і до появи грамоти, але, тим не менш, збереглися свідчення того, що це було дуже розвинене суспільство, включаючи предмети мистецтва і ритуали. Чому ж люди покинули місто? На це питання поки немає відповіді.

5. Кахоку

Задовго до європейців, які прибули в північну Америку, так звані міссісіпці побудували велике місто, оточене величезними земляними пірамідами – курганами і структурами з дерева, схожими на Стоунхендж, для того, щоб стежити за рухом зірок.

Зниклі цивілізації

Розквіт цивілізації припав на 600-1400 р. н.е. , Місто розташовувалося  на 15 кв. км з сотнями курганів і величезною площею в центрі. Населення його складало близько 40 000 людей, багато з яких були майстерними митцями, архітекторами, хліборобами, що створювали дивні предмети мистецтва з раковин, міді й каменю. До кінця не ясно, що змусило людей покинути місто, але деякі археологи вважають, що можливо в місті почалися хвороби і голод, і люди вирушили в більш сприятливі місця.

6. Гебеклі-Тепе

Однією з найзагадковіших виявлених структур став комплекс Гебеклі-Тепе, побудований близько 10 000 років до н.е. і розташований в сучасній південній частині Туреччини.

Зниклі цивілізації

Комплекс являє собою ряд круглих, розташованих гніздами споруд, прикрашених різьбою у вигляді тварин, що ймовірно служило храмом для кочових племен у цій галузі. Це не було постійним місцем проживання, хоча можливо кілька жерців жили тут цілий рік. Це перша постійна структура, побудована людьми, яка була виявлена, і вона ймовірно представляє собою вершину місцевої месопотамської цивілізації тієї епохи.

Чому поклонялися люди? Звідки вони прийшли в це місце? Чим вони ще займалися? На даний момент археологи ретельно працюють над тим, щоб дати відповіді на ці питання.

7. Ангкор

Багато людей чули про видатний храм  Ангкор-Ват у Камбоджі. Але це всього лише мала частина тієї величезної цивілізації у часи Кхмерської імперії, яку називали Ангкор. Місто процвітав за часів пізнього Середньовіччя в 1000-1200 р. н.е., і його підтримувало близько мільйона людей.

Зниклі цивілізації

Є безліч причин, по яких стався занепад Ангкора, починаючи з воєн до природних катастроф. Зараз велика частина цивілізації похована в джунглях. До сих пір не ясно, скільки насправді людей жило в місті, що вирізняється дивною архітектурою  індуїстської культури. Деякі археологи вважають, що враховуючи всі дороги і канали, що зв’язували його регіони, можна припустити, що це було найбільшим містом в світі в часи його розквіту.

8. Бірюзова гора

Хоча не всі зруйновані пам’ятники являють собою втрачені цивілізації, Джамскій мінарет є саме такою спорудою. Це велична архітектурна будова, збудована в 1100 році, була частиною міста в Афганістані. Археологічні розкопки вказують на те, що це була багатонаціональна територія, де сусідило безліч релігій, включаючи юдейську, християнську і мусульманську, представники яких гармонійно жили тут сотні років.

Зниклі цивілізації

Можливо, унікальний мінарет був частиною загубленої древньої столиці Афганістану яку називають Бірюзова гора.

9. Ня

Будучи зараз покинутим місцем в пустелі Такла-Макан в західній частині Китаю, ще 1600 років тому Нія був процвітаючим містом, розташованому на знаменитому Великому шовковому шляху. За останні два століття, археологи виявили незліченну кількість скарбів в запорошених і зруйнованих залишках того, що колись було величним містом з дерев’яними будинками і храмами.

Зниклі цивілізації

У якомусь сенсі Нія є реліктом втраченої цивілізації Великого шовкового шляху, який пов’язував Китай з центральної Азією, Африкою та Європою. Безліч людей пройшло по Шовковому шляху, включаючи багатих купців, паломників і вчених, які обмінювалися ідеями і створили складну, освічену культуру скрізь, де проходив Шовковий шлях. Древній шлях зазнав безліч змін, але його важливість як торгового шляху зменшилася за часів правління Монгольської імперії, і він прийшов в занепад в 1300-х роках.

10. Набта-Плайя

Близько 7000 – 6500 років до н.е. в місці, де зараз знаходиться єгипетська частина Сахари виникло неймовірне міське співтовариство.

Зниклі цивілізації

Люди, що живуть тут, одомашнили худобу, займалися фермерством, виготовленням керамічних виробів і залишили після себе кам’яні споруди, що вказують на вивчення астрономії. Археологи вважають, що жителі Набта-Плайя були попередниками цивілізації, що панувала у великих містах Нілу, які з’явилися в Єгипті тисячі років по тому.

Хоча зараз цивілізація Набта розташована в посушливій області, вона виникла в часи, коли рівень опадів був іншим, наповнивши це місце озером, яке дозволило цій культурі процвітати.

Натхнення: http://io9.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments