Екологія

Зникнення видів: час бити тривогу

У нещодавно виданому науковому дослідженні відзначається сильне скорочення чисельності тварин на нашій планеті. Експерти закликають до термінових заходів для порятунку біорізноманіття.


Скільки разів потрібно бити на сполох, щоб її нарешті почули? Десятого липня в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) з’явилося дослідження, в якому співробітники американських і мексиканських університетів говорять про загрозу «біологічного знищення» після аналізу зміни чисельності понад 27 тисяч наземних хребетних, тобто половини відомих ссавців, птахів, плазунів і земноводних. За їх словами, ці види сильно здають позиції як по чисельності, так і по ареалу поширення.

Подібне твердження звучить не тільки в цій роботі. Про занепад біорізноманіття свідчить безліч наукових праць, які були опубліковані в найбільших виданнях. Так, чисельність орангутангів в Борнео скоротилася на 25% за десять років до 80 тисяч особин. Гепардів залишилося всього 7 тисяч, а вони займають лише 10% свого історичного ареалу проживання. Нарешті, в Африці сьогодні налічується 35 тисяч левів, що на 43% менше, ніж 25 років тому.

Послання гранично зрозуміле: на Землі почався шостий період масового вимирання. Зникнення видів прискорилося в 100 раз за століття, що не має аналогів з часів загибелі динозаврів 66 мільйонів років тому. Згубний коктейль тепер чудово відомий: це руйнування місць проживання (під впливом сільського господарства, тваринництва та розробки надр), полювання і браконьєрство, забруднення навколишнього середовища і потепління клімату.

Оприлюднене PNAS дослідження виглядає особливо тривожним, тому що описаний ним занепад стосується не тільки тварин, що опинилися на межі вимирання. Сьогодні чисельність швидкими темпами скорочується у безлічі начебто звичайних видів, а не тільки білих ведмедів, африканських слонів і китайських панд, які які стали символами «червоної книги». Комусь відомо, що за десять років у Франції стало на 40% менше щогликів? І що ареал ящірки в Євразії зменшився на сотні тисяч квадратних кілометрів? 30% видів, які переживають спад чисельності, припадає на звичних в нашому житті тварин. На думку фахівців, це говорить про серйозність поточного періоду вимирання.

Час закінчується

Таке поступове зникнення фауни та флори буде супроводжуватися «катастрофічними» наслідками для всіх екосистем, а також екологічними, економічними і соціальними лихами, попереджають вчені. Справа в тому, що природне середовище впливає безліч найважливіших послуг, будь то запилення, поліпшення родючості ґрунту, очищення повітря і води, уловлювання вуглекислого газу. Здатність Землі підтримувати життя (у тому числі і людську) була сформована самим життям.

Ми знаємо, як можна обмежити цей «наступ» людини на біорізноманіття. Для урядів, підприємств і населення планети це означає переосмислення виробництва, споживання та ставлення до природи. Закінчення торгівлі рідкісними видами. Допомога країнам, що розвиваються захисту біорізноманіття. Пріоритет довгострокових інтересів над короткостроковими. Час закінчується. Залишилося не більше двох-трьох десятиліть, попереджають вчені. Від цього залежить доля біорізноманіття і, можливо, самого людства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button