Всесвіт

Зонд New Horizons передав нові знімки незвичайного астероїда

Зонд New Horizons передав на Землю нову порцію фотографій, отриманих в ході зближення з Ультімою Тулі, що дозволило його науковій команді підготувати перший відеозапис “рандеву” апарату з карликовою планетою. Вона була опублікована на сайті університету Джона Гопкінса.

“Найбільш чіткі фотографії, використані в цьому відео, були передані на Землю ще в перших числах січня, однак інші зображення ми отримали тільки 12-14 січня, коли New Horizons відновив зв’язок з Землею. Це далеко не всі — на передачу решти знімків і даних у нас піде багато місяців”, — заявили учасники проекту.

Міжпланетна станція New Horizons на початку січня цього року стала першим з часів “Вояджерів” апаратом, який відвідав відразу кілька далеких світів Сонячної системи. Першою її метою був Плутон, чиї дивовижні фотографії зонд отримав у липні 2015 року, а другий — карликова планета 2014 MU69, отримала суперечливе неофіційне ім’я “Ультіма Туле”.

На відміну від Плутона, про чиє існування і примірні властивості вчені знали вже давно, цей первинний світ Сонячної системи, як пояснював Алан Стерн, беззмінний керівник місії, спочатку являв собою велику загадку для планетологів і геологів.

Зокрема, вчені абсолютно не уявляли собі, як виглядає цей світ до того, як New Horizons передав на Землю перші чіткі фотографії 2014 MU69. До цього Стерн і його колеги припускали, що він може являти собою пару з астероїдів, що обертаються одна навколо одної, рій уламків або витягнутий об’єкт, що нагадує картоплю.

В реальності картина виявилася зовсім іншою — Ультіма Туле виявилася схожою на гігантського “сніговика”, що складається з двох дотичних об’єктів дуже різних розмірів, великий Ультіма і малої Тулі.

Подібний вигляд карликової планети, як тоді заявляли учасники місії, був не просто цікавою “примхою природи”, а дуже важливою особливістю ранньої Сонячної системи, різко звузивши число можливих сценаріїв її формування.

З цієї причини весь науковий світ і просто любителі космосу з нетерпінням чекали поновлення зв’язку з зондом, порушеною тим, що зараз на ньому настало своєрідне “сонячне затемнення”.

Воно було пов’язане з тим, що Земля, Сонце і New Horizons вишикувалися в одну лінію на кілька тижнів, що заважало встановленню зв’язку з апаратом, віддаленим від нас на 6,5 мільярда кілометрів.

Нові зображення, передані зондом в перші дні після відновлення зв’язку на минулих вихідних, були отримані чорно-білою камерою LORRI ще до зближення з Ультімою Тулі, з відстані в 500 тисяч кілометрів від “космічного сніговика”.
Ці знімки були важливі для вчених з тієї причини, що вони допомогли їм з’ясувати, як обертається 2014 MU69 і уточнити його тривимірну форму.

Нове відео, як відзначають дослідники, вже дозволило їм обчислити довжину доби на Ультіме Тулі — близько 16 годин. До того ж, вони підтвердили, що вона дійсно обертається навколо своєї осі подібно “спиннеру” або юлі, якщо дивитися на неї з боку зонда.

Це пояснює те, чому яскравість карликової планети нез’ясовним чином не змінювалася на знімках, отриманих New Horizons в останні тижні перед зближенням, незважаючи на його неправильну форму.

This movie shows the propeller-like rotation of Ultima Thule (2014 MU69) in the seven hours between 20:00 UT on Dec. 31, 2018, and 05:01 UT on Jan. 1, 2019, as seen by @NewHorizons2015‘s LORRI camera https://t.co/w1HdzgXEV5 pic.twitter.com/8sVMK31UNC

— Massimo (@Rainmaker1973) 16 січня 2019 р.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments