Технології

Зореліт Маска, ракета з принтера і гібридний двигун: що полетить на орбіту в 2023 році (фото+відео)

2023 рік обіцяє космічній галузі багато нового. Не тільки в далекий космос, але і на навколоземну орбіту вийдуть «новачки». Відразу кілька ракет-носіїв від різноманітних компаній і країн готові до польотів у відкритий космос. Зібрали добірку кількох цікавих запусків, за якими варто стежити в 2023 році.

Космічні технології вже давно є дорогим задоволенням, доступним лише найбільшим країнам. XXI століття змінило уявлення про дослідження космосу. Приватні компанії зайняли своє місце в новій гонці технологій.

Ще в 2020 році SpaceX, компанія Ілона Маска, стала першим комерційним «гравцем», який відправив людей у космос. Слідом за нею йдуть Virgin Galactic Річарда Бренсона і Blue Origin Джеффа Безоса: ці компанії в 2021 році здійснили перші суборбітальні польоти з екіпажем.

Хоча компанії американських мільйонерів, особливо SpaceX, залишаються найвідомішими постачальниками космічних технологій, є багато інших виробників, які розробляють власні серії ракет-носіїв у всьому світі.

Перша ракета, надрукована на 3D-принтері

Художня ілюстрація ракет Terran 1 і Terran R. зображення: Relativity Space

Стартап із Лос-Анджелеса, Relativity Space, створений у 2015 році, має на меті стати першою космічною компанією, яка запустила на орбіту ракету-носій, повністю надруковану на 3D-принтері. Майже через вісім років розробки компанія запланувала перший орбітальний політ ракети Terran 1 на 31 січня 2023 року.

Terran 1-одноразова двоступенева ракета-носій малої вантажопідйомності. Вона зможе виводити до 1 250 кг на низьку навколоземну орбіту. Більшість компонентів нової ракети виготовляються на 3D-принтері Relativity Stargate з запатентованого алюмінієвого сплаву. Мета компанії – домогтися того, щоб 95% від загальної маси ракети друкувалася на принтері, реально поки вони заявляють про 85%. Але навіть це рекордно багато для космічної галузі.

Щоб досягти таких результатів, Relativity зменшила кількість деталей у ракеті в 100 разів порівняно з традиційним виробництвом. В результаті створити готову Terran 1 можна всього за 60 днів, заявляють в компанії.

Виготовлення компонентів ракети-носія Terran 1. Відео: Relativity Space

Ракета-носій складається з двох ступенів і досягає 33,5 м у висоту і 2,3 м в діаметрі. Вона використовує дев’ять двигунів на першому ступені і один – на другий. Як і корпус ракети, двигуни також надруковані на 3D-принтері. Вони працюють на паливі з рідкого кисню і зрідженого природного газу. В результаті їх буде найпростіше перевести на метан при польотах з Марса.

Перший політ в січні пройде без корисного навантаження, але, в разі успішного запуску, вже в березні компанія виведе на орбіту кілька супутників НАСА. Крім того, Terran 1 служить прототипом для другої ракети компанії, яка також знаходиться на фінальній стадії розробки — Terran R. це буде також двоступенева, але вже багаторазова ракета-носій з більшою вантажопідйомністю (до 20 т).

Запланована місія Relativity Space і Impulse на Марс. Відео: Relativity Space

До речі, якщо все пройде успішно, компанії Relativity Space і Impulse обіцяють вже в 2024 році відправити на Terran r першу космічну місію на Марс. Можливо, цей план звучить занадто оптимістично для компанії, яка ще не здійснила жодного польоту на орбіту, але, хто знає.

Перша австралійська та перша гібридна ракета

Ракета, що будується Eris. Зображення: Gilmour Space Technologies

Ще одна нова компанія, яка повинна відкрити для себе космос в наступному році — австралійська Gilmour Space Technologies. Перший орбітальний запуск ракети Eris, розробленої цією компанією, запланований на квітень 2023 року.

Eris – це триступенева ракета — носій малої вантажопідйомності, яка може вивести на низьку навколоземну орбіту корисне навантаження до 305 кг. Висота ракети становить 25 м, а діаметр – 2 м для першого ступеня, яка потім звужується до другого ступеня до 1,5 м.

Ракета-носій оснащена п’ятьма гібридними двигунами, що працюють на твердому паливі і рідкому окислювачі. Це перша гібридна ракета для орбітальних польотів, яка використовує паливо і окислювач в різних агрегатних станах речовини. Теоретично ця технологія забезпечує безпечніші та дешевші космічні польоти.

Випробування двигуна для ракети Eris. Відео: Gilmour Space Technologies

Якщо запуск пройде успішно, Австралія стане тільки 12-ю країною в світі, яка відправила в космос власну орбітальну ракету. До цього часу це вдавалося США, Великобританії, Китаю, Японії, Південній Кореї, Північній Кореї, Франції, Ізраїлю, Індії та Ірану та росії.

Після успішного запуску Gilmour Space Technologies планує побудувати більші ракети, які зможуть виводити на низьку навколоземну орбіту до 1 000 кг корисного навантаження і стати основним партнером австралійського космічного агентства для запуску супутників в інтересах країни.

Траєкторія орбітального запуску для Eris. Зображення: Gilmour Space Technologies

Зореліт Ілона Маска і ракета Джеффа Безоса

Не тільки молоді компанії, а й «ветерани» приватного космосу планують відзначити 2023 рік новими розробками. Компанія Ілона Маска SpaceX протягом декількох років працює над створенням повністю багаторазової надважкої ракети Starship (в перекладі з англійської — «зореліт»). Очікується, що ця розробка стане найбільшою ракетою-носієм, перевершивши SLS, яка відправила космічний корабель «Оріон» до місяця в 2022 році.

Starship – це двоступенева ракета, яка складається з ракети-носія Super Heavy і космічного корабля SpaceX Starship. Перша ступінь призначена для виведення ракети на орбіту, а друга — для перевезення вантажів і польотів екіпажу в космосі. При цьому передбачається, що обидва ступені можна повторно використовувати: вони здійснюють м’яку посадку на стартовий майданчик або на окрему платформу.

SpaceX вже провела ряд льотних випробувань прототипів і компонентів майбутньої ракети. Хоча до теперішнього часу точна дата першого орбітального польоту не оголошена, експерти прогнозують, що він може відбутися вже в першій половині 2023 року.

Презентація ракети Starship. Відео: SpaceX

У суперника Маска, мільярдера Джеффа Безоса, поки не все йде так гладко. Його компанія Blue Origin вже неодноразово демонструвала здатність здійснювати суборбітальні польоти, але перший політ на низьку навколоземну орбіту постійно відкладається. Можливо, це вдасться змінити в 2023 році: на кінець року запланований перший політ орбітальної ракети New Glenn, розробленої компанією Безоса.

New Glenn – це двоступенева орбітальна ракета-носій діаметром 7 м з багаторазовим першим етапом і одноразовим другим етапом. Передбачається, що перший ступінь зможе витримати не менше 25 запусків. За планами компанії, ракета-носій зможе виводити до 13 т корисного навантаження на геостаціонарну і до 45 т — на низьку навколоземну орбіти. Це дозволить Blue Origin конкурувати в запуску супутників і доставці вантажів для НАСА C SpaceX і United Launch Alliance.

Художня ілюстрація ракети New Glenn. Зображення: Blue Origin

Європейська гонка за першість

Відразу кілька компаній в новому році будуть боротися за право стати першою комерційною компанією з Європейського Союзу, яка досягне орбіти. Німецька компанія Rocket Factory Augsburg з Баварії планує перший запуск своєї ракети RFA One в кінці 2023 року. Це триступенева ракета, призначена для виведення на полярні орбіти малих супутників і корисного навантаження масою до 1 350 кг.

Ця ракета не єдина спроба європейських космічних компаній закріпиться на орбіті: про завершення розробки і плани першого запуску в 2023 році також оголосили шотландська Skyrora і німецька Isar Aerospace. Перша з них розробляє ракету Skyrora XL, яка буде виводити до 315 кг на сонячно-синхронну орбіту, а друга — двоступеневу ракету Spectrum, призначену для запуску до тонни корисного навантаження на низьку навколоземну орбіту.

Незалежно від того, чи вийде у всіх нових ракет досягти космосу в новому році або буде потрібно більше часу, кількість космічних компаній, країн і польотів безсумнівно продовжить зростати.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button