Главная / Земля / 80% всієї ванілі у світі дає один острів

80% всієї ванілі у світі дає один острів

Як вийшло так, що на одному-єдиному острові (хоч і великому) збирають 80% всієї ванілі у світі, і чому ця пряність коштує вп’ятеро дорожче срібла?

80% всей ванили в мире дает один остров

Ціна на ваніль зростає вже шість років; в 2012 році один грам можна було купити всього за 20 центів, а зараз доведеться викласти вже 2,5 долара — для порівняння, грам срібла 999 проби коштує всього 50 центів. Минулого тижня ціна на ваніль підскочила ще на кілька доларів за унцію (близько 31 грама). Винен клімат: в останні роки на Мадагаскарі, де вирощується 80% всієї ванілі у світі, обрушилися посухи й урагани, і пропозиція різко впало.

Ваніллю називають плоди декількох видів ліан роду Vanilla. Пахучі коробочки (зазвичай їх називають стручками, але з точки зору ботанічної класифікації це невірно) завжди були в ціні — особливо коли їх доводилося возити з Нового Світу. Європейці запозичили у ацтеків поєднання ванілі з шоколадом, додали поєднання з молоком і остаточно закохалися в мексиканську пряність. Але в європейських садах ваніль не зростала: її головні запилювачі, бджоли-меліпони, залишилися в Мексиці.

У 1841 році дванадцятирічний Едмонд Альбіус, раб на ванільній плантації в одній з французьких колоній, здогадався обпилити квітку ванілі вручну; він потикав пальцями і паличкою в тичинки, потім в маточки, і отримав урожай. Виробництво ванілі за межами ареалу меліпон стало можливим, але ручне запилення висунуло нову вимогу. Щоб вирощування ванілі було економічно виправданим, люди, в буквальному сенсі працюють як бджоли на ванільних плантаціях, повинні бути згодні на дуже низьку оплату праці. Низька вартість праці і відповідний клімат зробили острів Мадагаскар ідеальним місцем для виробництва ванілі. В інших теплих і небагатих країнах — наприклад, в Індії — фермери вважали за краще ванілі інші культури, з більш стійкими експортними цінами, і Мадагаскар тепер — майже монополія.

Світове виробництво сконцентрувалося на Мадагаскарі і декількох інших островах; навіть на батьківщині ванілі, в Мексиці, вона перестала бути популярною сільськогосподарською культурою — особливо через зростання популярності штучних ароматизаторів. Але в останні роки попит на натуральні продукти знову виріс, а разом з ним і ціна на коробочки ванілі. Мадагаскарці намагаються отримувати з цього вигоду, але їм заважає глобальне потепління з його непередбачуваними примхами погоди.

Натхнення: www.popmech.ru

 
comments powered by HyperComments