Главная / Земля / Льодовий щит на заході Антарктики тріснув зсередини (фото)

Льодовий щит на заході Антарктики тріснув зсередини (фото)

Льодовий щит на заході Антарктики тріснув зсередини, що може пояснювати, чому від нього постійно відділяються великі айсберги і чому він так швидко руйнується.

b56639ea8322e8ce97bfaf4db9299c02

Сьогодні ніхто не сумнівається в тому, що Західний льодовий щит Антарктики розтане, питання полягає в тому, коли це станеться. Формування подібних тріщин і розломів змушує льодовик відступати з рекордно високою швидкістю, і додає шансів на те, що поточне покоління людей стане свідками повного колапсу цього льодового щита, — заявив Айєн Ховат (Ian Howat) з університету штату Огайо (США).

Ховат і його колеги прийшли до таких висновків, проаналізувавши супутникові фотознімки, отримані під час однієї з недавніх катастроф в Антарктиді – відколу гігантського айсберга площею 582 квадратних кілометри від Західного льодового щита в кінці липня 2015 року.

Фотографії поверхні, отримані зондами Sentinel, і теплові карти льодовика, зібрані зондом Landsat 8, змусили вчених підозрювати, що в формуванні цього гігантського айсберга були винні якісь глибинні процеси, що протікають біля самого підніжжя льодового масиву.

Для перевірки цієї теорії кліматологи вивчили знімки, отримані цими супутниками за 2-3 роки до катастрофи і фотографії за минулий рік, а також здійснили кілька експедицій у ту частину західної Антарктики, де, за їхніми припущеннями, знаходилася причина формування цього айсберга.

Як відзначають кліматологи, в цих пошуках їм допоміг простий трюк, часто застосовуваний професійними фотографами – вони вивчали і аналізували тільки ті фотографії, які супутники отримували на заході і світанку, коли Сонце знаходиться майже у горизонту, і його промені падають під великим кутом до поверхні Антарктиди.

Це дозволило вченим домогтися максимального контрасту зображення і знайти причину утворення мега-айсбергу – дві гігантські тріщини в Західному льодовому щиті, що йдуть на велику глибину всередину товщі льоду в бік центральної частини даного льодового масиву. Обидва цих розломи, як показав подальший аналіз даних, виникли приблизно два і три роки тому в тій частині льодовика, яка знаходиться біля межі між водою, сушею і льодом, біля самої основи Західного льодового щита.

Виникнувши в кінці 2013 та 2014 років, обидві ці тріщини стрімко зростали, щороку збільшуючись в довжину приблизно на 14 кілометрів, і розширюючи свою ширину приблизно на 110 метрів. Причиною народження цієї тріщини, як вважають вчені, є підвищення температури моря, води якого постійно омивають нижню частину льодовика.

Подібний процес, як вважають Ховат і його колеги, привів до формування своєрідної «порожнини» в тій частині льодовика, де народилися ці тріщини, і в кінцевому підсумку, ця порожнеча змусила льодовик в буквальному сенсі провалитися сам у себе, породивши гігантську тріщину. Схожі процеси, як з’ясували Ховат і його колеги в минулому році, так само прискорюють і танення льодовиків Гренландії.

Найбільше турбує те, що подібні долини існують і в інших частинах льодового масиву, розташованих ще далі в бік суші. Якщо лід буде ослаблений і виникнуть тріщини, то тоді швидкість руйнування льодовиків Антарктиди і їх втеча в океан прискоряться, — підсумовує вчений.

 
comments powered by HyperComments