Земля

10 найбільш вражаючих карстових воронок світу

Карстові воронки — одні із найбільш неймовірних форм рельєфу. Вони утворюються через рух ґрунту в карстуючих, тобто розчинних у воді, гірських породах. Коли підземні води розчиняють і витравлюють пласти порід, земля просідає — і виникає вирва. Глибина одних не перевищує метра, інші йдуть під землю на десятки і сотні метрів.

Велика блакитна діра підводна карстова воронка майже ідеальної круглої форми, глибиною 120 метрів і 300 метрів в діаметрі. Відкрита знаменитим дослідником Жаком-Івом Кусто, який включив її в список «10 кращих місць для пірнання».

Червоне озеро — карстове озеро, що заповнило глибоку 530-метрову воронку на півдні Хорватії. Утворилося внаслідок обвалення зводу великої підземної печери. Є теорія, що дане озеро пов’язано підземними потоками з усіма іншими озерами і річками своєї області.

Бімма в Омані — відносно невелика воронка, близько 30 метрів в глибину, але її дно наповнене кришталево чистою водою. Зрозуміло, вона тут же перетворилася на магніт для туристів.

Дарваза, яку звуть також «Ворота Пекла» — воронка діаметром 70 метрів і глибиною 30, розташована в Туркменістані. Радянські геологи підпалили яму з природним газом ще в 1971 році, розраховуючи, що вона вигорить за пару днів. Полум’я не вщухло досі.

Сіма Гумбольдт — воронка у Венесуелі, глибиною приблизно в 320 метрів з майже вертикальними стінами. Названа на честь німецького вченого і мандрівника Олександра фон Гумбольдта. Ліс рясно росте не тільки навколо воронки, але і всередині неї.

Сяочжай Тянкен, вона ж «Небесна яма», найглибша карстова воронка в світі — 660 метрів у глибину і 530 в ширину. Одне з найпопулярніших місць для туризму в Китаї. Її радять відвідувати в сезони сильних дощів, оскільки тоді з країв воронки всередину стікають красиві водоспади.

Макунджі — відносно невелика воронка 23 метри завширшки і 10 в глибину, але примітна місцем появи — посеред дороги у Пенсільванії в 1986 році, неподалік від житлових будинків. Її усунення обійшлося місцевій владі в півмільйона доларів.

Провал Харвуда — найвідоміша карстова воронка Нової Зеландії, що йде вглиб на 176 метрів і дає початок мережі печер. Неймовірно популярна серед туристів. Відкрита британським адміралом Генрі Харвудом в першій половині XX століття.

Дайзетта — воронка, яка виникла в однойменному місті штату Техас. Коли вона виникла в 1969 році, то була близько шести метрів у ширину. Але через активний видобуток нафти в регіоні частково обвалилася діапірова складка, на якій стояло місто, і воронка за лічені роки розрослася до 275 метрів в ширину і 80 в глибину.

Блакитна діра Діна — найглибша підводна карстова воронка в світі, близько 200 метрів у глибину. Розташована на Багамах, і не раз ставала місцем світового чемпіонату з дайвінгу.

 

Воронки незмінно притягують до себе дослідників і туристів. Хоча вивчення з найбільших карстових утворень може бути вкрай небезпечне, людей це не відштовхує.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button