Земля

Стародавні гори не дозволили Землі перегрітися

Близько 300 мільйонів років тому, завдяки руху тектонічних плит, був утворений гігантський суперконтинент Пангея. Із-за величезних розмірів континенту більша частина його була значно віддалена від моря, і відсутність достатньої кількості вологи повинно було сформувати досить посушливий клімат. Це, в свою чергу, спровокувало скорочення вивітрювання гірських порід.

foto_cikavosti_15.06.2014-04_resized

 

Зазвичай цей процес свідчить про підвищення рівня вмісту СО2 в атмосфері, однак, як встановили вчені, в той час рівень вуглекислого газу, що істотно скоротився до утворення гірських масивів, всупереч логічним геофізичним тенденціям, продовжував знижуватися. Зрештою, він досяг найменшого значення за останні 500 мільйонів років. До цих досі вченим не вдавалося пояснити цю геофізичну аномалію.

Читайте також: Greenpeace створила державу в чилійських горах

Нове дослідження вчених, що працюють під керівництвом доктора Верба Годдеріса з Національного центру наукових досліджень Франції в Тулузі, дає пояснення цим суперечливим процесам. Період, який розглядається вченими  збігається з часом утворення великої серії гір, які отримали назву «Герцинські гори». Ці гори широким поясом простягнулися уздовж стародавнього суперконтиненту, починаючи від нинішньої території Аппалачів до Ірландії, Південно-Західної Англії, через Париж і Альпи до Німеччини і далі на схід.

За словами Іва Годдеріса, саме формування цих гір не дозволило процесу вивітрювання гірських порід сповільнитися до критичної позначки.

«На крутих схилах Герцинських гір відбувалася фізична ерозія. В умовах вологого екваторіального клімату фізична ерозія сприяла вивітрюванню гірських порід і видаленню СО2 з атмосфери», – пояснив керівник французької наукової групи.

Автори дослідження вважають, що якби не формування Герцинських гір, то рівень вмісту CO2 в атмосфері вже тоді в 25 разів перевищував би доіндустріальний рівень, склавши близько 7000 проміле. Це в 17,5 разів більше, ніж нинішній рівень вмісту вуглекислого газу, який оцінюють всього в 400 проміле. За словами вчених, підвищення рівня CO2 мало б серйозні наслідки: долю Венери Земля, завдяки певним атмосферних процесів, не повторила б, однак протягом дуже тривалого періоду температура повітря на Землі трималася на дуже високому рівні.

Читайте також: Викиди вуглекислого газу сприяють озелененню планети

Наукова робота дослідної групи буде представлена на Гольдшмідтовській конференції, яка в цьому році пройде у Сакраменто (США, штат Каліфорнія).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button