Земля

2014 рік буде неймовірно спекотним?

Довгострокові метеопрогнози вказують на те, що поточний рік буде найспекотнішим роком з часу початку систематичних метеоспостережень. Причиною цього є викид тепла, спровокований Ель-Ніньо.

Явище Ель- Ніньо виникає, коли тепла вода, прихована під поверхнею Тихого океану, піднімається вгору і поширюється вздовж екватора до Америки. За дев’ять місяців або більше Ель-Ніньо приносить дощі і повені в райони навколо Перу і Еквадору, а також посухи і пожежі в Індонезію і Австралію. Це явище підпорядковується циклу під назвою Ель-Ніньо/Південне коливання.

«До певного періоду важко зробити прогноз, чи буде існувати Ель- Ніньо в цьому році. Масштаби Ель-Ніньо/Південне коливання можна оцінити, починаючи приблизно з квітня по червень кожного календарного року», – розповідає Скотт Пауер (Scott Power) з Бюро метеорології в Мельбурні, Австралія.

enso_states_viz_0_400

На глобальній карті показані температурні явища в Тихому океані, пов’язані з Ель- Ніньо (ліворуч) і Ла- Нінья (праворуч)

Оцінка Ель- Ніньо – це дуже складне завдання з відстеження слабких ознак явища на тлі мінливості атмосфери і океану. Навіть якщо Ель- Ніньо вже почало формуватися, все ще важко прогнозувати його розвиток. Проте, вченим з Університету Гиссена, Німеччина, вдалося створити модель, яка здатна прогнозувати розвиток Ель- Ніньо.

Попередні прогнози розвитку Ель- Ніньо спиралися на детальні глобальні кліматичні моделі. Німецькі вчені обрали інший підхід і вивчили зв’язок між температурами повітря над екватором і іншою частиною Тихого океану. Записи показали, що в рік перед кожним Ель- Ніньо температури в цих регіонах океану були тісно пов’язані. Протягом 75 % часу Ель- Ніньо, температури найбільш тісно пов’язані і за ступенем їх близькості можна судити про характеристики Ель- Ніньо.

Нова методика прогнозування вказує на те, що етап формування Ель- Ніньо почався у вересні 2013 року. Таким чином в 2014 році Ель- Ніньо відбудеться з ймовірністю 76 %. Більш того, на думку вчених, 2014 рік одним з найспекотніших в історії і без Ель- Ніньо, а вже якщо Ель- Ніньо дійсно трапиться, що дуже ймовірно, то рік буде ще більш спекотним. Треба відзначити, що зазвичай Ель- Ніньо коливається між двома календарними роками, так що цей прогноз цілком може відноситися не до 2014, а до 2015 року.

Варто зазначити, що все більше число кліматичних моделей прогнозують Ель- Ніньо в цьому році. Неясно, чи буде це явище схоже на останню екстремальну подію 1998 року, яка стала причиною загибелі десятків тисяч людей. Однак, німецькі вчені вважають, що подібне катастрофічне явище малоймовірне, оскільки довгострокова мінливість клімату Тихого океану пригнічує Ель- Ніньо. Проте, спека може викликати масштабні пожежі, посухи, зливи і спалахи епідемій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button