Земля

На океанічному дні знайдена діра, з якої випливає дивна рідина

Дослідники з Вашингтонського університету заявили, що діра на морському дні біля узбережжя Орегону розташована на вершині розлому зони субдукції Каскадія, і той факт, що вона протікає, може обернутися для регіону справжнім лихом.

Science Advances

Названий «Оазисом Піфіаса» на честь оракула, який висловлював пророцтва, сидячи над розломом з отруйними випарами, це джерело з низькою солоністю, багате мінералами, розташоване на дні Тихоокеанського Північно-Заходу. Воно зачарувало вчених з моменту його відкриття ще в 2015 році. І тепер нове дослідження, опубліковане в журналі Science Advances, передбачає, що майже прісна вода, яка випливає з нього може бути свого роду тектонічним мастилом — і без нього плита, на якій розташоване джерело, може почати небезпечне і неконтрольоване зрушення.

Дослідники виявили на своєму гідролокаторі дещо дивне: «несподівані шлейфи бульбашок приблизно в кілометрі під поверхнею океану». Використовуючи робота, що досліджує морське дно, команда UW з’ясувала, що бульбашки «були всього лише другорядним компонентом теплої, хімічно відмінної рідини, яка витікає з донних відкладень».  

«Те, що вони побачили, було не просто бульбашками метану, але водою, що виходить з морського дна немов через пожежний шланг, — сказав в заяві школи Еван Соломон, ад’юнкт-професор океанографії і фахівець з геології морського дна Університету Вашингтона. — Це те, чого особисто я ніколи не бачив і, наскільки мені відомо, раніше не спостерігалося в принципі». 

Пізніші експедиції до джерела показали, що дивна рідина, яка випливає з джерела, тепліше, ніж вода, що оточує його. За розрахунками команди, це говорить про те, що «рідина надходить прямо із зони Каскадія, де температура становить від 150 до 250 градусів за Цельсієм».

«Втрата рідини через подібні зсувні розломи важлива, — відзначається в заяві, — тому, що вона знижує тиск рідини між частинками відкладень і, отже, збільшує тертя між океанічними і континентальними плитами».  


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button