Людина

Алкоголь продовжує життя людям з хворим серцем, заявляють вчені

Вживання помірних кількостей спиртного приблизно на рік продовжило життя людям, що страждають від серцевої недостатності, у порівнянні з непитущими і алкоголіками. До такого висновку прийшли медики, що опублікували статтю в журналі JAMA Network Open.

«Багато людей, які страждають від серцевої недостатності, регулярно вживають алкоголь. Ми з’ясували, що невеликі дози спиртного були пов’язані з довгим життям після отримання такого діагнозу. Чому це так – поки не зрозуміло, але все одно не варто починати пити, якщо ви ніколи раніше цього не робили», — розповідає Девід Браун (David Brown) з університету Вашингтона в Сент-Луїсі (США).

В останнє десятиліття в науковій пресі з’явилося кілька десятків досліджень, автори яких заявляли про наявність зв’язку між вживанням алкоголю у будь-якій формі і розвитком раку в ряді органів.

Приміром, у 2010 році вчені показали, що вживання великої кількості пива може прискорювати розвиток раку кишечника, в 2011 і 2013 роках – розкрили зв’язок між алкоголем і раком грудей. Інші спостереження показали, що поєднання тютюну та алкоголю посилює канцерогенний ефект останнього.

З іншого боку, багато дослідників писали і про зворотне – люди, що п’ють невелику кількість вина або пива, в середньому жили довше не тільки, ніж затяті алкоголіки, але і абсолютні непитущі. Подібні заяви і публікації викликали масу суперечок серед медиків, оскільки однозначного пояснення цього феномену вони так і не змогли знайти.

Браун і його колеги відкрили ще один незвичайний приклад того, як вживання спиртного було статистично пов’язано з більш довгим, а не коротким життям, спостерігаючи за здоров’ям майже шести тисяч літніх американців протягом приблизно 24 років.

За цей час майже у чотирьох сотень учасників цього проекту розвинулися легкі або важкі форми серцевої недостатності. Це дозволило вченим зрозуміти, як на ймовірність її появи впливало те, як багато пили їхні підопічні.

Для цього вони розділили їх на три групи – завзяті алкоголіки, повні непитущі і помірно питущі люди, які вживали не більше семи порцій спиртного в тиждень. Як виявилося, перші і другі вмирали приблизно однаково часто – вони в середньому жили близько 2600-2700 днів після отримання діагнозу.

Для помірно питущих людей ця цифра була істотно вищою – близько 3100 днів. Це означає, що вони жили в середньому на 1-1,5 роки довше, ніж переконані алкоголіки і американці, які ніколи не торкалися до спиртного.

З чим це може бути пов’язано? Як припускають дослідники, однією з можливих причин цього може бути те, що помірно питущі люди в середньому частіше займалися спортом, більше ходили і виявляли фізичну активність, ніж алкоголіки або непитущі.

З іншого боку, вони не виключають того, що цей благотворний ефект був пов’язаний з тим, що деякі види спиртних напоїв, такі як пиво і вино, змушують судини розширюватися і знижують тиск, а сам спирт уповільнює формування холестеринових бляшок.

Кнопка «Наверх»