Наука

Археологи з’ясували, коли насправді одомашнили собак

Знайдено найдавніші свідчення одомашнення собак древніми жителями Аравійського півострова. В одній з недавно виявленої гробниці археологи знайшли кістки собаки, що потрапили туди приблизно в 4200-4000 роках до нашої ери. Про це пише журнал Journal of Field Archaeology.

Знахідка була зроблена в рамках одного з проєктів широкомасштабних археологічних досліджень і розкопок регіону, замовлених королівською комісією. Дослідники знайшли кістки собаки в похованні, яке є однією з найбільш ранніх монументальних гробниць, виявлених на Аравійському півострові. Свідоцтва показують, що гробниця використовувалася приблизно в 4 300 р. до н.е., а поховання в ній проводилися не менше 600 років в епоху неоліту-енеоліту — це ознака того, що жителі, можливо, мали загальну пам’ять про людей, місця і зв’язку між ними.

«Люди могли знати протягом сотень років, де були поховані їхні родичі — це нечувано для того періоду», – розповіла Мелісса Кеннеді, помічник директора проєкту «Повітряна археологія в Королівстві Саудівська Аравія».

Це найраніше свідоцтво існування домашнього собаки на Аравійському півострові, попередні свідчення датовані приблизно на 1 000 років пізніше.

Дослідницька група виявила гробницю за допомогою супутникових знімків, а потім за допомогою аерофотографування з вертольота. На вулканічному нагір’ї було знайдено 26 фрагментів кісток однієї собаки, а також кістки 11 осіб — шести дорослих, підлітка і чотирьох дітей. Кістки собаки показали ознаки артриту, що свідчить про те, що тварина дожила до середнього або похилого віку разом з людьми.

Археолог зоопарку Лаура Стролін довела, що це дійсно собака, проаналізувавши, зокрема, одну кістку лівої передньої ноги тварини. Ширина цієї кістки становила 21,0 мм, що відповідає діапазону інших древніх близькосхідних собак. Для порівняння, у вовків того часу і того ж місця ширина такої ж кістки становила від 24,7 до 26 мм.

Наскельні зображення, знайдені в цьому регіоні, вказують на те, що жителі неоліту використовували собак при полюванні на гірських козлів і інших тварин.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments