Земля

Арктика переходить до нового кліматичного стану

Масштабне дослідження Арктики показало, що вона швидко нагрівається. Із замороженого стану район почав переходити до нового кліматичного режиму.

Image by Angie Agostino from Pixabay

Робота опублікована в журналі Nature Climate Change. Клімат арктичних широт так чи інакше завжди був схильний до коливань: в різні роки там утворювалася різна кількість льоду, а сніг змінювали тривалі дощі.

Але нова робота вчених з Національного центру атмосферних досліджень (США) дає підстави вважати, що сьогодні Арктика нагрілася настільки, що її річна мінливість виходить за рамки будь-яких минулих коливань температури. Це, на думку вчених, свідчить про те, що район переходить до якісно іншого кліматичного режиму.

Так, навіть у сильно морозні роки в цьому регіоні планети вже не буде утворюватися так багато морського льоду, як раніше. Осінні і зимові температури також будуть досить високими. Тому до 2050-х років в Арктиці остаточно сформується новий клімат, при якому від 20 до 60 днів на рік замість снігу там йтимуть дощі.

А до кінця сторіччя, якщо рівень парникових газів не впаде, «сезон дощів» триватиме від 60 до 90 днів. Причому більша частина морського льоду в цьому регіоні буде зникати на період від трьох до десяти місяців в році. Як виявилося, в нову фазу клімату Арктика вступила вже в 1990-х. До такого висновку вчених привело дослідження величезного обсягу багаторічних спостережень за тутешнім кліматом, а також комп’ютерне моделювання.

Настільки швидке підвищення температур пов’язане з тим, що Арктика нагрівається швидше, ніж більш низькі широти планети. Одна з причин — те, що лід, який розтанув більш не відбиває сонячне світло, як раніше. А темні океанські води, в свою чергу, навпаки, притягують тепло.

«В Арктиці, ймовірно, будуть екстремальні умови щодо морського льоду, температури і кількості опадів, які набагато перевершують те, що ми бачили раніше. Тому нам необхідно змінити визначення того, що ми називаємо арктичним кліматом », — заявила провідний автор дослідження Лаура Ландрам.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»