Інтернет

Армія США підключається до соціальних медіа, щоб збирати розвіддані

17 липня, через кілька хвилин після того, як борт МН-17 Malaysia Airlines впав на Східній Україні, аналітик Розвідувального управління Міноборони США, який переглядав повідомлення в соціальних медіа, натрапив на цінну інформацію. «Цей аналітик, який володіє російською мовою, побачив у російській мережі «ВК» пост проросійських сепаратистів на Україні, де стверджувалося, що вони збили український військово-транспортний літак», — пояснює журналіст Джуліан Е.барнс.

«Перші ознаки, що вказують на те, хто його збив, ніж він був збитий, де і коли він був збитий, з’явилися виключно в соціальних мережах, — говорить генерал-лейтенант Майкл Флінн, голова РУМО, що описав в інтерв’ю роботу його відділу — Центру Європи і Євразії. — Це сталося буквально через кілька хвилин».

foto_cikavosti_08.08.2014-03

За словами генерала Флінна та інших американських офіційних осіб, за останні півтора року США вклали багато коштів у способи збирання і вивчення постів у «Фейсбуці», «Твіттері» та зарубіжних регіональних соцмережах. За їх словами, ці методи зможуть зробити революцію в зборі розвідувальної інформації у відкритих джерелах.

Чиновники кажуть, що їх комп’ютери можуть агрегувати матеріали з безлічі соціальних медіа та переглядати величезні масиви інформації, що знаходиться в публічному доступі, щоб виявляти тенденції і зв’язку.

Втім, ці методи викликають занепокоєння. «Багато хто вважає, що пошук інформації в соціальних медіа створює ризики порушення права американців на недоторканність приватного життя», — пояснює автор. Інші вказують, що соціальні медіа вразливі перед супротивником, який підсовує дезінформацію або проводить брехливі кампанії.

«В соціальних медіа надійність і достовірність — це проблема, — зауважив неназваний високопоставлений американський чиновник. — Це місце, куди можна зазирнути, але не варто думати, що це еталон».

Між тим, за словами генерала Флінна, саме соціальні медіа та інструменти для вилучення інформації із записів в зарубіжних соцмережах дозволили США незабаром після загибелі малайзійського лайнера покласти провину на українських сепаратистів.

Флінн додав, що дані соцмереж допомагають відстежувати кризу в секторі Газа, терористичні угруповання і накази африканських польових командирів (вони віддають розпорядження на публічних сторінках).

Інструменти нового покоління дозволяють США вишукувати тенденції і тривожні ознаки потенційних криз в галузі національної безпеки. Розвідки зосереджуються на постах, викладених в заданий період часу з заданого географічного району (від ділянки в кілька квадратних миль до цілої країни чи континенту), передає видання.

Аналітики також можуть виявити зв’язок автора якогось запису з іншими користувачами соцмережі, а також встановити фізичне місцезнаходження його контактів.

«Соціальні медіа — нова форма радіотехнічної розвідки», — підсумував генерал Флінн.

РУМО також розробило програму, яка знаходить в соціальних медіа зображення конкретних людей. Як стверджує автор, був узятий знімок «військового в російській формі на базі ВМФ в Новоросійську у вересні 2013 року». «Потім протягом 8 днів серія публічних постів у соціальних медіа продемонструвала, як цей військовий переміщався по Краснодарському краю, а в березні з’явився в Криму», — йдеться в статті.

Газета уточнює, що генерал Флінн залишає посаду директора РУМО в кінці цього тижня.

І ще одна деталь: американські військові розробляють способи відрізнити фальшиві пости від достовірних.

Між тим, за словами американських чиновників, Росія спритно вуалює свої дії шляхом пропаганди і дезинформації, у тому числі поширюючи неправдиву інформацію в соцмережах. «Складається враження, що можливий світ, маніпулюючий людьми, — сказав неназваний відставний розвідник. — Чи можна назвати це «таємними операціями»?»

Джерело: The Wall Street Journal

Кнопка «Наверх»
Закрыть