Всесвіт

Астрофізики знайшли в ранньому Всесвіті гігантський «міхур» з гарячого газу

Незвичайна структура, оточуюче протоскупчення галактик раннього Всесвіту, — перший приклад формування тепло-гарячого міжгалактичного середовища.

Астрофізики з гавайської Обсерваторії Кека спостерігали протоскупчення галактик ранньої Всесвіту, оточене дивно гарячим газом. Розпечений газ оточує регіон, що складається з гігантського скупчення галактик під назвою COSTCO-I.

Моделювання структури з гарячого газу навколо протоскупчення галактик. Жовта область гарячого газу поширюється на кілька мільйонів світлових років. Зображення: The THREE HUNDRED Collaboration

Поточні спостереження за COSTCO-I відповідають періоду, коли Всесвіт був на 11 млрд років молодше. Це епоха космічного півдня (cosmic noon), коли галактики у Всесвіті перебували на піку активного зореутворення. Вважається, що в цей період галактики були заповнені відносно «холодним» газом, необхідним для зореутворення — з температурою близько 10 000 °С.

Спостереження за COSTCO-I показують, що ця система, мабуть, випереджає свій час. Газ, що оточує це скупчення галактик розігрітий до більш високих температур (від 100 тис. до 10 млн °С), яка відповідає умовам сучасного тепло-гарячого міжгалактичного середовища (WHIM). Це розріджена плазма, яка, як вважає космологічна теорія, заповнює простір між галактиками.

Спостережуване (зверху) і розрахункове (знизу) поглинання водню у протоскупченні галактик (відмічено зіркою). Відмінність між теоретичними і реальними даними можна пояснити тільки наявністю області розжареного газу. Зображення: Chenze Dong et al., The Astrophysical Journal Letters

Властивості і походження WHIM — одна з найбільших загадок космологічної теорії. Дослідники вважають, що спостереження перших прикладів подібного стану матерії в ранньому Всесвіті допоможе більше дізнатися про подібні структурах.

Якщо ми представимо сучасне міжгалактичне середовище як гігантське космічне рагу, яке кипить і піниться, то COSTCO-I — перший міхур, який астрономи спостерігали в епоху в далекому минулому, коли велика частина котла була ще холодна, – говорить Хі-Ган Лі, астрофізик і співавтор дослідження


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button