Всесвіт

Астрономи наблизили кінець Всесвіту до 2,8 млрд років

Нові теоретичні розрахунки наблизили дату Великого розриву, в якому може загинути наш Всесвіт, майже в 10 разів.

Сценаріїв кінцевої долі нашого світу існує чимало, навіть якщо при цьому відкинути ненаукові версії і залишити тільки фізику. Часто вони прямо протилежні одна одній, обіцяючи різноманітний результат залежно в тому числі від форми Всесвіту і деяких інших параметрів, які ми точно поки не можемо оцінити.

У закритому Всесвіту, що являє собою щось на зразок поверхні величезної кулі, гравітація рано чи пізно подолає розширювальний тиск темної енергії, космос почне стискатися і закінчиться, остаточно згорнувшись в сингулярність, як Великий вибух, тільки навпаки. У відкритому Всесвіті, схожому на зігнуте сідло, темна енергія продовжує діяти все сильніше, розширення все прискорюється. Речовина не буде рівномірно і «тонким шаром» розсіяна по ній, а температура не стане практично абсолютним нулем, гарантуючи теплову смерть.

Можливо також, що все закінчиться Великим розривом, при якому щільність темної енергії зросте нескінченно, вона рознесе на окремі частинки все, що є у Всесвіті, і вона буде розширюватися з нескінченною швидкістю. Ті ж два сценарії пов’язують і з геометрією плоского Всесвіту, і, судячи з недавніх спостережень телескопа WMAP, швидше за все, вона саме така.

Як бачимо, багато в майбутньому космосу залежить від геометрії Всесвіту і властивостей темної енергії, яка викликає її розширення. Наприклад, якщо щільність її не змінюється на великих масштабах часу, наш світ чекає теплова смерть, якщо наростає, – Великий розрив. Встановити це ще на часі, як і дата очікуваного кінця. Раніше її переносили на 22 млрд років вперед, проте в новій роботі європейських вчених Великий розрив наближений майже вдесятеро – до 2,8 млрд років.

Для розрахунків автори використовували уточнені дані по швидкості розширення Всесвіту, динаміці галактик і наднових і прийшли до висновку, що нижня планка часу, що залишився до загибелі, лише в 1,2 раза більше поточного віку Всесвіту. Інакше кажучи, ще 2,8 млрд років. «Примітно, але це менше часу, за яке, як очікується, згасне Сонце (5-7 млрд років)», – пишуть автори. Втім, верхньою планкою дати Великого розриву залишається нескінченність, де він перетворюється в теплову смерть.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button