Всесвіт

Астрономи побачили ехо найбільшого космічного вибуху

«Вм’ятина» в над скупченні Змієносця виявилася слідом викиду енергії рекордної сили.

Астрономы увидели эхо крупнейшего космического взрыва

Радіотелескопи дозволили з’ясувати природу загадкової «порожнини» в скупченні Змієносця, поміченою лише кілька років тому. Вона виявилася результатом викиду енергії — найбільш колосального з усіх, відомих сьогодні вченим. Про це Симона Гьякінтуччі (Simona Giacintucci) і її колеги пишуть у новій статті, опублікованій в The Astrophysical Journal.

Скупчення Змієносця — велика група галактик і скупчень, розташована від нас в 370 мільйонів світлових років. В 2016 році, спостерігаючи його за допомогою космічного рентгенівського телескопа Chandra, астрономи виявили, що в плазмі на краю центральної частини скупчення є увігнутий, немов вм’яту всередину ділянку. Норбер Вернер (Norber Werner) і його співавтори тоді висунули ряд версій про те, що могло створити таку структуру, — в тому числі версію про вибух.

Тепер астрономи розглянули таємничий об’єкт в куди більш довгохвильовому діапазоні, на даних, отриманих радіотелескопами Murchison Widefield Array, Giant Metrewave і VLA.

«Радіоджерело збіглося з краєм на рентгенівських даних, як рука з рукавичкою»
, — говорять вчені. Порожнина виявилася заповнена радіохвилями, «ехом» частинок, розігнаних до дуже високих енергій.

Астрономы увидели эхо крупнейшего космического взрыва

Комбіноване зображення «вм’ятини» в центральній частині скупчення Змієносця: бузковий колір відповідає рентгенівському діапазону, синій — радіохвилям / ©Chandra, NASA, XMM-Newton, ESA, 2MASS, NSF, IPAC-Caltech, NCRA, TIFR, GMRT, Giacintucci, et al., 2020

Подібні структури спостерігалися і раніше: можна згадати сліди вибуху в галактиці MS 0735, що розкидали  стільки газу, що його вистачило б на трильйон сонць. Проте вибух у Змієносця був уп’ятеро більш масштабним. Гьякінтуччі і її колеги вважають його найбільшим з усіх, які досі помічені вченими.

За їх оцінками, він стався ще кілька сотень мільйонів років тому, і з того часу від колосального викиду енергії залишилося лише довгохвильове радіоехо. Поки важко сказати, що саме могло викликати такий вибух, але, швидше за все, його могла породити лише активність надмасивної чорної діри в активному центрі однієї з галактик Змієносця. Раптовий приплив величезної маси речовини міг створити викид колосальної сили.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»