Всесвіт

Астрономи відкрили другий повторюваний «радіосигнал прибульців»

Канадська обсерваторія CHIME знайшла відразу 13 нових швидких радіосплесків, один з яких періодично повторюється. Опис цих нових «сигналів інопланетян» і висновки вчених були представлені в журналі Nature.

«До теперішнього часу ми знали про існування лише одного такого джерела. Відкриття другого повторюваного сигналу говорить про те, що їх повинно бути багато. Їх виявлення та вивчення допоможе нам розкрити цю космічну загадку і дізнатися, звідки беруться ці сплески», — заявила Інгрід Стейрс (Ingrid Stairs) з університету Британської Колумбії у Ванкувері (Канада).

Вперше про існування таємничих спалахів радіовипромінювання, FRB, астрономи заговорили в 2007 році, коли вони були випадково відкриті під час спостережень за радіопульсарами за допомогою телескопа Паркс (Австралія).

У наступні роки вченим вдалося знайти сліди ще дев’яти подібних сплесків, порівняння яких показало, що вони можуть мати штучне походження і навіть потенційно бути сигналами позаземних цивілізацій з-за незрозумілої періодичності в їх структурі.

Всі їх об’єднувала одна річ — надзвичайно велика потужність і незвичайно велика відстані до їх джерел. Тому спочатку астрономи припускали, що подібні сплески народжуються в ході злиття нейтронних зірок або інших компактних об’єктів, перетворюються на чорну діру.

Два роки тому вчені виявили, що це не так. Телескоп Паркс зафіксував повторні спалахи в тій точці, де шість років тому був зафіксований один з перших сплесків, FRB 121102. У минулому році CHIME відкрив новий тип подібних сигналів, що мали надзвичайно низьку частоту. Це зробило «сигнали інопланетян» ще більш загадковими і цікавими.

Стейрс і її колеги продовжили спостереження, і влітку цього року CHIME вдалося знайти відразу 13 нових швидких радіосплесків на «новій» низькій частоті в 400 мегагерців. Ці спостереження розкрили кілька цікавих деталей і принесли один великий сюрприз.

Один з нових спалахів, FRB 180814, відкритий канадським телескопом в середині серпня минулого року, повторюється. У наступні два місяці астрономи зафіксували відразу шість нових сплесків в цій же точці нічного неба в сузір’ї Жирафа, де вони були зафіксовані вперше.

Як і інші «радіосигнали інопланетян», вони виникли далеко за межами нашої Галактики, на відстані приблизно в 1,6 мільярда світлових років. Незвичайна «розмазаність» спалаху і деякі інші її особливості вказують на те, що він і частина одиночних FRB-сплесків, відкритих CHIME, виникли всередині «савани» наднової або поруч з чорною дірою.

Попри те, що вони були спіймані на іншій частоті, структура FRB 180814 в цілому майже не відрізняється від того, як виглядає FRB 121102. Стейрс і її колеги припускають, що це свідчить на користь схожого походження цих загадкових «сигналів прибульців».

Всі ці спалахи, як підкреслюють вчені, були відкриті CHIME ще до того, як він був повністю добудований. Вони сподіваються, що повна версія цього телескопа зможе відкрити кілька десятків «кузин» FRB 121102 і FRB 180814, і розкриє їх природу.

Кнопка «Наверх»