Всесвіт

Астрономи відкрили незвичайну планетну систему, що нагадує світ з «Зоряних воєн»

Вчені підтвердили існування кількох планет, що обертаються навколо двох зірок одночасно.

Міжнародна група астрономів оголосила про відкриття другої циркумбінарної системи, що складається з декількох планет. Обидві підтверджені планети в системі TOI-1338 (інша назва BEBOP-1) обертаються навколо двох зірок одночасно. У подібній зоряній системі розташована планета Татуїн, описана в «Зоряних війнах».

Система TOI-1338  — подвійна зоряна система, розташована в сузір’ї Живописець приблизно в 1320 світлових роках від Землі і складається з жовто-білої карликової зірки і червоного карлика. Маса більшою з них трохи перевершує сонячну, меншою — становить близько третини від нашої зірки.

У 2020 році космічний супутник TESS спостерігав періодичні зміни світності однієї із зірок. Спостереження підтвердили наявність в цій подвійній зоряній системі екзопланети TOI-1338 b. Вивчаючи транзит цієї планети по диску зірки, дослідники змогли оцінити її радіус (приблизно в 6 разів більше земної) і орбіту. Вона охоплює обидві зірки одночасно.

У новій роботі дослідники використовували альтернативний метод пошуку і вивчення екзопланет — метод Доплера. Він заснований на точному вимірі змін променевої швидкості зірки, пов’язаних з коливаннями під дією гравітації інших об’єктів. Дослідники планували таким чином точно виміряти масу відомої екзопланети, але замість цього відкрили нову — BEBOP-1 с.

Зразкові орбіти двох циркумбінарних планет в подвійній системі. Зображення: Matthew R. Standing et al., Nature Astronomy

«Рік» на цій планеті триває 215 днів, а її маса в 65 разів перевищує земну. Це приблизно 20% від маси Юпітера, найбільшої планети Сонячної системи. Хоча нині в зоряній системі TOI-1338 відкриті тільки дві планети, дослідники не виключають, що їх може бути і більше.

Вони планують продовжити дослідження рідкісної зоряної системи. Вони спробують використовувати транзитний метод, щоб визначити розмір BEBOP-1 с. А для вимірювання маси і інших особливостей TOI-1338 b — спостереження за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб».

Незважаючи на рідкість, циркумбінарні планетарні системи важливі для розуміння процесу формування планет. Протопланетний диск в таких системах оточує обидві зірки, пояснюють вчені. Через їх обертання навколо загального центру мас створюються гігантські «лопаті», які викликають збурення в диску і перешкоджають формуванню планет. Виняток становлять області, які знаходяться в спокійному стані далеко від зірки. У таких системах простіше розрахувати місця і умови для утворення екзопланет, додають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button