Всесвіт

Ядерні реакції в корі Марса збагачують його атмосферу незвичайними газами

Марсіанський ровер НАСА Curiosity виявив свідчення того, що процеси, які відбуваються в матеріалі поверхні Марса, призводять до виділення в атмосферу планети важких ізотопів благородних газів.

a217b77b6d7b40def6060754f34e3be9

Ці знахідки були зроблені за допомогою набору інструментів Sample Analysis at Mars, або SAM, при вивченні газів ксенону і криптону, що знаходяться в атмосфері Червоної планети. Ці два гази використовуються вченими, зокрема, для відстеження еволюції і ерозії марсіанської атмосфери.

Особливий інтерес для дослідників представляють співвідношення між певними ізотопами ксенону і криптону. Наукова команда інструменту SAM нещодавно запустила серію піонерських експериментів, метою яких є вимірювання вмісту всіх ізотопів ксенону і криптону в марсіанській атмосфері.

Читайте також: 

Порівнявши результати своїх новітніх вимірювань вмісту ізотопів ксенону і криптону з результатами попередніх вимірювань, проведених апаратами місії НАСА «Вікінг», які працювали на поверхні Червоної планети ще в 70-ті рр. минулого століття, команда дослідників на чолі з Памелою Конрад, заступником керівника проекту SAM з Центру космічних польотів Годдарда НАСА, США, виявила тонкі відмінності між цими двома результатами вимірювань.

Для пояснення зміни цих співвідношень між ізотопами інертних газів команда Конрад запропонувала процес, основним етапом якого є захоплення нейтронів, що протікає в речовині поверхні Марса. У цьому процесі ядра атомів барію втрачають нейтрони, які потім захоплюються ядрами атомів ксенону, що призводить до формування ізотопів ксенону-124 і ксенону-126. Аналогічно протікає процес формування ізотопів криптону-80 і криптону-82, які утворюються в результаті захоплення ядрами криптону нейтронів, втрачених ядрами атомів брому.

Ці ізотопи благородних газів могли потрапити з кори планети в її атмосферу в результаті космічних зіткнень або виділення газу з реголіту, тобто суміші з ґрунту і уламків гірських порід, що покриває поверхню планети, вважають автори роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments