Всесвіт

Головним джерелом води на Землі були метеорити

Глибокі океани покривають більшу частину нашої планети, проте походження цієї величезної маси води не цілком зрозуміло. Згідно з популярною гіпотезою, вода була привнесена на Землю багатими льодом метеоритами. Але нова стаття стверджує, що невеликі тіла (а саме — так звані ахондрити), які падали на юну Землю були для цього занадто сухими.

© Mark Garlick, Science Photo Library

Водою покритий 71 відсоток поверхні Землі, причому глибина океану становить в середньому майже чотири кілометри. В цілому наша планета містить більше води — перш за все в рідкому стані, — ніж слід очікувати при таких розмірі і відстані від Сонця.

Заведено вважати, що вода була привнесена сюди на ранніх етапах розвитку Землі при падінні інших космічних об’єктів. Це могли бути і величезне тіло, що зіткнулося з планетою і стало причиною утворення Місяця (мегаімпакт), і безліч дрібних об’єктів, які спочатку активно бомбардували Землю.

До цієї проблеми звернулися автори нової статті в провідному науковому журналі Nature. Об’єктом дослідження стали ахондрити — досить поширений тип кам’яних метеоритів, які не мають характерних округлих включень — хондр. Це відсутність пов’язано з повним або частковим плавленням матеріалу метеорита.

Ахондрити активно падали на юну Землю після формування Сонячної системи близько 4,5 мільярда років тому. Вони перебували в розплавленому стані через сильну радіацію.

Всього вивчено сім зразків ахондритів, що походили як мінімум від п’яти різних планетезималей — небесних тіл, які оберталися в Сонячній системі на початку її історії. При цьому на Землю ці метеорити потрапили зовсім недавно.

Для початку вченим довелося ретельно видалити воду з поверхневих шарів цих метеоритів — за допомогою випалу в печі і потужного насоса. Ця волога потрапила в ахондрити вже на Землі і завадила б проводити виміри.

Далі автори використовували різні фізичні методики, щоб виміряти вміст в зразках магнію, заліза, кальцію, кремнію і, зрозуміло, води.

З’ясувалося, що в таких метеоритах було надзвичайно мало води. Більш того, ахондрити виявилися одними з найбільш «сухих» позаземних мінералів: вміст води в них не перевищувало двох мікрограмів на грам.

Примітно, що серед вивчених зразків є ті, які утворилися як у внутрішній, так і в зовнішній частинах нашої планетної системи.

« < … > Заведено вважати, що якщо об’єкт походив з віддалених областей Сонячної системи, то в ньому обов’язково міститься багато води. Наша стаття це впевнено спростовує. Коли речовина метеорита плавиться, ніякої вологи в ньому вже не залишається», — зазначив один з авторів Сюне Нільсен ( Sune Nielsen ).

На думку вчених, їх результат спростовує гіпотезу про те, що метеорити, які падають на Землю стали головним джерелом води і наповнили океани.

Ці висновки також можуть бути корисні для вивчення проблеми абіогенезу — мимовільного зародження життя, а також при пошуку слідів життя на інших планетах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button