Технології

Астрономи залишилися незадоволені затемненням супутників Starlink

Японські вчені оцінили яскравість нових супутників Starlink з затемненим покриттям, виявивши, що у видимому діапазоні вони відображають менше, зате в інфрачервоному стали ще помітніше.

Abstract geometric plexus background the wave blue and green with triangular cells connections dots for design and with broken.

Відтоді як компанія Ілона Маска SpaceX почала розгортати орбітальне угруповання супутників Starlink для глобальної системи доступу в інтернет, навколо неї не вщухають дебати. Крім політиків, в них беруть активну участь вчені. Астрономи виявили, що заплановані 12 тисяч невеликих апаратів на низькій орбіті створять небезпечне світлове забруднення неба. Вони будуть видні навіть неозброєним оком і тим більше можуть стати перешкодою в роботі точних наукових інструментів.

Сам Ілон Маск реагує на такі звинувачення без ентузіазму, хоча і пообіцяв зробити нові апарати Starlink темнішими. Так, вже третій кластерний запуск 60 супутників, який відбувся в січні 2020 року, включав кілька експериментальних DarkSat з затемненим покриттям. А недавно команда японських астрономів на чолі з Такасі Хорюті (Takashi Horiuchi) перевірила, наскільки працює таке покриття. Про їх спостереженнях розповідає PhysicsWorld.

Світлове забруднення: проліт супутників Starlink на знімку чотириметрового телескопа чилійської обсерваторії CTIO / © NSF, CTIO, AURA, DELVE

Щоб оцінити яскравість DarkSat на різних довжинах хвиль, вчені скористалися 1,05-метровим телескопом обсерваторії Ісігасіма (IAO), який здатний вести спостереження в зеленій і червоній областях оптичного спектра, а також в ближньому ІЧ-діапазоні. Результати, за словами фахівців, вийшли змішаними. «Безумовно, затемнене покриття DarkSat вдвічі знижує відбиття сонячного світла в порівнянні зі стандартними супутниками Starlink, проте негативний вплив зберігається», – каже Такасі Хорюті. Завдяки темному покриттю апарати поглинають більше видимого випромінювання і розігріваються сильніше, що робить їх яскравішими в ІЧ-хвилях.

Тим часом в середини 2020-го запустили й інші експериментальні варіанти супутників Starlink Visorsat, оснащені екраном. Очікується, що версія буде вдаліше, ніж DarkSat, але за підсумками своєї роботи японські астрономи побоюються, що і цього буде недостатньо, пропонуючи SpaceX підняти орбіти всього угруповання. До слова, один з основних конкурентів компанії на цьому ринку – стартап OneWeb – відразу орієнтується на велику висоту, близько 1200 кілометрів – удвічі вище Starlink.

«Темне небо з прекрасними зірками й туманностями – скарб, що належить усім людям світу, – каже Такасі Хорюті. – Астрономам слід донести до них важливість збереження цього багатства ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button