Всесвіт

Астрономи знайшли дивну планетну систему з газовим гігантом і білим карликом

Використовуючи супутник НАСА Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), міжнародна група астрономів виявила цікаву позасонячну планетну систему, що складається з помаранчевого карлика (зірки-господаря), планети розміром з Юпітер і білого карлика.

TESS проводить дослідження близько 200 тис. найяскравіших зірок з метою пошуку екзопланет. На цей час було ідентифіковано понад 2 450 об’єктів-кандидатів в екзопланети (TESS Objects of Interest або TOI), 91 з яких вже підтверджені.

Тепер група астрономів на чолі з Девідом В. Мартіном з Університету штату Огайо в Коламбусі повідомляє про виявлення транзитного сигналу на кривій блиску TOI-1259A – оранжевого карлика, розташованого приблизно в 385 світлових роках від Землі. Планетарний характер цього сигналу підтверджено наступними спостереженнями за допомогою наземних телескопів.

Помаранчевий карлик – зірка головної послідовності спектрального класу K (в англійській мові такий тип називають К-dwarf star).

Згідно з дослідженням, опублікованим в бібліотеці препринтів arXiv, у батьківської зірки TOI-1259A радіус залишає 0,71 від радіуса Сонця. Також вона приблизно на 25% менш масивна, ніж Сонце. Металічність зірки знаходиться на рівні близько -0,5, її ефективна температура становить близько 4 775 кельвінів (4 502 ° C).

Екзопланета розміром з Юпітер, позначена як TOI-1259Ab, приблизно на 56% менш масивна, ніж найбільша планета Сонячної системи. Ця планета обертається навколо своєї зірки кожні 3,48 дня на відстані близько 0,04 а.о. від неї. Ефективна температура планети оцінюється приблизно в 963 К (689 ° C).

Що робить TOI-1259 цікавою і дивною планетною системою, так це наявність пов’язаного білого карлика-компаньйона (TOI-1259B). Об’єкт знаходиться на відстані 1648 а.о. від батьківської зірки і має ефективну температуру близько 6 300 K (6 026,8 ° C). Дослідники виявили, що у TOI-1259B радіус становить 0,013 радіуса Сонця і масу приблизно 0,56 маси нашої зірки.

Властивості білого карлика дозволили команді визначити загальний вік системи. За їхніми оцінками, вік TOI-1259 становить близько 4,08 мільярда років.

Підсумовуючи, дослідники відзначили, що білий карлик зараз знаходиться на відстані, яка, за прогнозами, не вплине на формування планети.

Астрономи знайшли дивну планетну систему з газовим гігантом і білим карликом
SDSS зображення планети-господаря TOI-1259A і пов’язаного з нею білого карлика-компаньйона TOI-1259B. Надано: Мартін і ін., 2021 рік

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button