Всесвіт

Астрономи знайшли сліди однією з перших зірок Всесвіту

Примарний слід однієї з перших зірок Всесвіту знайшли астрономи з обсерваторії Австралійського національного університету (АНУ). Уламки небесного тіла були виявлені на краю галактики Чумацький шлях.

За словами астронома АНУ, доктора Томаса Нордландера, старий червоний гігант, знайдений ним на відстані 35 тис. світлових років від Сонячної системи, ймовірно з’явився в результаті загибелі однієї з перших, що спалахнули у Всесвіті зірок.

“Нашу знахідку можна назвати свого роду машиною часу, адже вона повертає нас у часи зародження перших зірок у Всесвіті. Структура елементів знайденої зірки вказує на її предка — вибухнувши мільярди років тому наднову”, — розповів керівник Центру передового досвіду дослідницької Школи астрономії та астрофізики АНУ.

Доктор Нордландер і його колеги порівняли структуру елементів зірки, знайденої на околиці Чумацького Шляху, з передбачуваною структурою перших зірок Всесвіту і виявили ряд подібних показників. У складі червоного гіганта, що отримав назву SMSS J160540.18-144323.1, було виявлено вкрай низький рівень заліза — “найнижчий коли-небудь зафіксованих, що вказує на те, що зірка народилася всього через одне покоління після перших зірок Всесвіту”, — зауважив астроном.

“Ми думаємо, що енергія від вибуху стародавньої наднової була настільки слабкою, що більшість важких елементів впала назад в щільний залишок вибуху і лише невелика їх частина вирвалася в космос і допомогла сформувати стару зірку, яку ми знайшли. Вона ймовірно народилася всього через кілька сотень мільйонів років після Великого Вибуху, в космічних масштабах — це зовсім невеликий термін, і живе досі. Якщо можна так висловитися, це дуже анемічна зірка, з низьким рівнем заліза — приблизно в 1,5 млн разів нижче, ніж у Сонця: тільки один атом з кожних 50 млрд є залізом, як одна крапля води в олімпійському басейні “, — розповів Нордландер.

Як відзначають дослідники з АНУ, зараз ймовірність виявлення істинних перших зірок вкрай мала, оскільки навряд чи хоч одна з них дожила до наших днів, проте астрономи налаштовані оптимістично, оскільки тепер впевнено, що давні зірки можна вивчати, аналізуючи структуру старих небесних тіл галактики.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button