Всесвіт

Астрономи помітили нестачу космічних променів в центрі Чумацького Шляху

Невідомий поки механізм захищає центр нашої Галактики від проникнення високоенергетичних частинок космічного випромінювання.

©MeerKAT, SARAO

Спостереження, проведені гамма-телескопом Fermi, виявили дефіцит космічних променів в самому центрі Чумацького Шляху. Все виглядає так, ніби невидима сила відхиляє та уповільнює ці швидкісні частинки. Природа перешкоди поки неясна, хоча основним кандидатом на цю роль виявився галактичний вітер. Про це Сяоюань Хуан (Xiaoyuan Huang) і його колеги пишуть в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.

Центральні області Чумацького Шляху — місце бурхливе, небезпечне і досі багато в чому загадкове. Там розташований компактне і потужне джерело випромінювання — надмасивна чорна діра Sgr A*, оточена щільним, газовим кільцем, яке складається з окремих величезних хмар молекулярного водню. Там же знаходяться області активного зореутворення, залишки наднових і безліч інших об’єктів, включаючи SGR a* і чорні діри менші, які можуть служити прискорювачами космічних променів.

Ці частинки-протони та важчі атомні ядра, позбавлені електронів — прискорюються магнітними полями до величезних енергій, спрямовуючись у вільний політ. Теоретично вся Галактика повинна бути пронизана космічними променями, що прилітають з самих різних напрямків. Іноді їх присутність можна помітити навіть на великій відстані: стикаючись з частинками міжзоряного газу і пилу, вони втрачають частину енергії, викидаючи фотони гамма-випромінювання.

Вчені з Китайської академії наук розглянули такі гамма-промені, що приходять з центру Чумацького Шляху і зареєстровані космічною обсерваторією Fermi. Це дозволило оцінити щільність частинок космічного випромінювання: всупереч очікуванню, вона виявилася нижче, ніж в більш віддалених областях Галактики, немов якийсь невидимий бар’єр закриває центр від їх проникнення всередину. Однак природа цього екрану залишається неясною.

Так можуть проявляти себе турбулентні магнітні поля, існуючі в щільній молекулярній хмарі в центрі Чумацького Шляху. А, наприклад, в межах Сонячної системи на рух космічних променів сильно впливає сонячний вітер — потік частинок, які безперервно випускає наша зірка.

Схожим чином галактичний вітер виникає в центрі Галактики під дією масивних зірок і чорних дір, і він теж може визначати поведінку швидких частинок. Попередні розрахунки, проведені китайськими астрономами, вказують, що галактичний вітер — один з найперспективніших кандидатів на роль невидимого бар’єру, що закриває центр Чумацького шляху від космічних променів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button