Всесвіт

Астрономи вперше спостерігали незвичне явище на Урані

Вчені NASA вперше отримали переконливі докази існування полярного циклону на Урані. Вивчаючи радіохвилі, випромінювані крижаним гігантом, астрономи виявили циклон навколо Північного полюса планети. Отримані дані підтверджують загальне правило: якщо планета Сонячної системи має атмосферу, ця атмосфера закручується на полюсах.

Циклони на Урані. Зйомка в різних частотах. NASA/JPL-Caltech/VLA

Вчені NASA вперше отримали переконливі докази існування полярного циклону на Урані. Вивчаючи радіохвилі, випромінювані крижаним гігантом, вчені виявили циклон навколо Північного полюса планети.

Вченим давно відомо, що атмосфера Урана закручується навколо Південного полюса. Знімок зонда NASA “Вояджер-2” метанових хмар показав, що вітри навколо полюсів сильніші, ніж над іншою частиною планети.

Використовуючи радіотелескоп Very Large Array в Нью — Мексико, астрономи заглянули під хмари крижаного гіганта і визначили, що повітря на Північному полюсі тепліше і сухіше, ніж в навколишніх областях – це ознака сильного циклону. Зібрані в 2015, 2021 і 2022 роках спостереження проникли в атмосферу Урану глибше, ніж будь-коли раніше.

“Ці спостереження багато говорять нам про Уран. Це набагато більш динамічний світ, ніж всі думали», — говорить провідний автор роботи Алекс Акінс з Лабораторії реактивного руху NASA. – “Це не просто блакитна газова куля. Там “під капотом” багато чого відбувається”.
Зображення Урана, отримане зондом NASA «Вояджер-2 ” у 1986 році NASA / JPL-Caltech

Повний рік Урана становить 84 роки, і протягом останніх десятиліть полюси планети не були спрямовані на Землю. Але приблизно з 2015 року вчені стали краще бачити полюси і змогли глибше заглянути в полярну атмосферу.

Інгредієнти для циклону

Циклон на Урані має компактну форму з теплим і сухим повітрям в ядрі. Він дуже схожий на циклони, виявлені космічним апаратом «Кассіні» на Сатурні. Завдяки цьому відкриттю, циклони (які обертаються в тому ж напрямку, що і їх планета) або антициклони (які обертаються в протилежному напрямку) тепер знайдені на полюсах всіх планет Сонячної системи, за винятком Меркурія. Але у нього атмосфера практично відсутня.

На відміну від ураганів Землі, циклони на Урані та Сатурні не утворюються над водою (жодна з планет не має рідкої води), і вони не дрейфують: вони замкнені на полюсах. Дослідники будуть уважно стежити за розвитком цього нещодавно відкритого циклону Урану в найближчі роки.

“Чи тепле ядро, яке ми спостерігали, представляє ту саму високошвидкісну циркуляцію, яку спостерігав “Вояджер”?”- задається питанням Акінс. – “Той факт, що ми досі не знаємо навіть таких простих речей про атмосферу Урана, справді надихає дізнатися більше про цю таємничу планету».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button