Всесвіт

Вічне питання: вчені знайшли нові докази того, що на Марсі є рідка вода

Хто ж виявиться прав в цих вічних суперечках?

Вчені продовжують сперечатися про існування води і рідких озер на Марсі. Нове дослідження, проведене Кембриджським університетом, показало, що топологія марсіанських крижаних щитів відповідає підлідним озерам на Землі. Це може говорити про те, що на Червоній планеті все-таки є рідкі водойми.

NASA

Є безліч свідчень того, що в далекому минулому Марс був теплим і вологим оазисом. Однак чи існує яка-небудь рідка вода на поверхні планети сьогодні – залишається загадкою. У 2018 році радіолокаційні прилади на борту орбітального апарату Mars Express виявили яскраві плями під крижаними шапками на південному полюсі Червоної планети. Вчені відразу ж заявили, що на Марсі є вода, адже ці дані відповідали сигнатурам озер з рідкою водою під крижаними щитами в Гренландії і Антарктиді.

Тоді вчені підрахували, що озеро знаходиться під 1,5 км суцільного льоду і простягається приблизно на 20 км. Температура під льодом повинна була бути близько -68°C, але через солоність і тиск озеро залишалося б рідким. Інша гіпотеза передбачає, що Марс все ще може бути вулканічно активним, і це геотермальне тепло підтримує температуру води. Подальші спостереження також виявили докази існування кількох інших озер у цьому районі.

Однак кожне нове дослідження показує суперечливі дані. Деякі роботи показали, що яскраві радарні плями можуть бути замерзлою глиною або багатою залізом вулканічною рівниною. Останнє ж дослідження і зовсім показало, що цей радіолокаційний сигнал міг бути отриманий в результаті геологічного нашарування.

В рамках нової роботи дослідники вирішили перевірити теорію про рідкі озера за допомогою іншої лінії доказів, виключивши дані отримані з радара. Вони вирішили вивчити структуру планети, порівнявши її з Землею.

На нашій планеті підльодовикові озера можуть певним чином впливати на поверхню льоду над ними, зменшуючи тертя між крижаним покривом і скелястим ложем внизу. Це змінює те, як лід тече, створюючи западину в центрі і підняті насипи нижче за течією.

Щоб з’ясувати, чи мають марсіанські крижані шапки таку структуру, дослідники вивчили дані з супутника NASA Mars Global Surveyor, який вимірює висоту точок на поверхні за допомогою лазерів. Вони виявили великомасштабну хвилястість, що містить як западину, так і височину, що тягнеться на 10-15 км з відхиленням в кілька метрів над і під навколишнім льодом.

University of Cambridge

Щоб підтвердити ці дані, дослідники провели комп’ютерне моделювання течії льоду в умовах Марса з різними рівнями геотермального тепла, випромінюваного знизу вгору. Коли до моделювання додається ділянка зниженого тертя у вигляді рідкої води, утворюються хвилястості за розміром і формою аналогічні тим, які насправді спостерігаються на Червоній планеті.

Безумовно, потрібні подальші дослідження, але ця теорія може залишити слід в безперервних дебатах про воду на Марсі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button