Всесвіт

Астрономи вперше виявили систему – попередницю кілонової

Міжнародна група астрономів з США і Нової Зеландії описала надзвичайно рідкісний тип зоряної системи, у якої є всі задатки в майбутньому стати надсильної кілоновою. Дослідження опубліковано в журналі Nature.

У всій нашій Галактиці таких зоряних систем всього близько десятка/ © NOIRLab/NSF/AURA / J. da Silva / Spaceengine

Незвичайна зоряна система CPD-29 2176, що складається з подвійної зірки, розташована приблизно в 11 400 світлових роках від Землі. Вивчивши її за допомогою півтораметрового телескопа SMARTS, що знаходиться в Міжамериканської обсерваторії Серро-Тололо в Чилі, міжнародна група астрономів виявила, що обидві компоненти цієї системи вкрай незвичайні. Одна з них — нейтронна зірка, що утворилася в результаті спалаху наднової, а друга – масивна зірка, що обертається навколо першої по над близькій круглій орбіті (повний оборот вона робить всього за пару земних місяців).

Кінцевою стадією еволюції цієї зоряної системи може стати спалах кілонової, при якій дві нейтронні зірки зіллються разом, породивши надпотужний вибух, під час якого утворюються атоми важких металів, наприклад золота і срібла. За оцінками дослідників, у всьому Чумацькому Шляху існує не більше дюжини таких систем, і CPD-29 2176 — перша зафіксована в земний телескоп.

Складність в утворенні кілонової – необхідність помірного вибуху обох зірок-попередниць нейтронних: якщо спалах наднової виявиться занадто потужним, другу зірку просто зіштовхне з орбіти, після чого злиття двох нейтронних зірок не відбудеться. Не дивно, що кілонові зустрічаються настільки рідко: лише одна з десяти мільярдів зоряних систем може породити такий неймовірний вибух.

Правда, якою б не була доля CPD-29 2176, спостерігати кінцеві етапи її еволюції будуть астрономи майбутнього, і не факт, що це будуть люди: буде потрібно не менше мільйона років, щоб друга зірка спалахнула надновою. Однак вивчення подібних зірок дозволяє астрономам краще зрозуміти, як формуються кілонові, вибухи яких породжують атоми найважчих елементів у нашому Всесвіті.

Цикл розвитку подвійної зоряної системи, від пари блакитних зірок до спалаху кілонової / © CTIO/NOIRLab/NSF/AURA / P. Marenfeld

Ідентифікація зірок у складі CPD-29 2176 вивела розмови про кілонові з області чистих теорій. Тепер вчені планують продовжити спостереження за подвійною системою в надії побудувати досить точну модель, яка передбачить її подальшу долю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button