Всесвіт

Астрономи виявили найстарішу зірку Чумацького Шляху

Нашому Сонцю близько чотирьох з половиною мільярдів років, і ця цифра здається величезною. Але астрономи виявили зірку, яка більш ніж удвічі старша. Ультрахолодний білий карлик WDJ2147-4035 сформувався майже 10 мільярдів років тому, і тепер він лише крихітна точка в порожнечі космосу, оточена планетарними уламками. Дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Пара ультрахолодних зірок (WDJ2147-4035 — Червона, трохи молодша WDJ1922+0233 – блакитна), оточених кам’яним і крижаним “сміттям” / ©University of Warwick

Доля більшості зірок, у тому числі таких, як наше Сонце, — стати білими карликами. Білий карлик – це зірка, яка витратила всі свої запаси водню і зараз проходить процес охолодження. Під час нього все обертаються навколо зірки планети будуть поступово руйнуватися.

Саме така доля спіткала подвійну зоряну систему в 90 світлових роках від Землі. Її виявив космічний телескоп Gaia Європейського космічного агентства. Незважаючи на назву «білих карликів», одна із зірок виявилася незвичайного синього відтінку, а друга — найтьмянішою і найчервонішою з усіх, виявлених в межах нашої галактики.

Вчені з Університету Уоріка (Великобританія) визначили, що вік Червоного WDJ2147-4035 становить близько 10,7 мільярда років. Що цікаво, активна зірка була лише пів мільярда років, після чого почала остигати. Аналіз випромінюваного світла на різних довжинах хвиль дозволив визначити склад елементів в атмосфері зірки. Там виявилося несподівано багато важких елементів – натрію, літію, калію і вуглецю, які потрапили туди разом з планетарними уламками.

Друга зірка WDJ1922 + 0233 виявилася лише незначно молодшою від сусідки, її вік визначили в дев’ять мільярдів років. Її поверхня теж виявилася “засмічена” уламками планет, близькими за складом до континентальної кори Землі. Можливо, незвичайний колір зірці надає її гелій – воднева атмосфера. У WDJ2147-4035 атмосфера складається майже з чистого гелію.

Окрім віку два білих карлика виявилися ще й найхолоднішими зі спостережуваних зірок: ефективна температура обох становить менше 3000 градусів Цельсія. Для порівняння у Сонця вона більше 5500 градусів.

Хоча планети цієї зоряної системи за складом нагадували Землю, вони сформувалися за шість мільярдів років до неї. Ймовірно, небесні тіла такого типу не рідкість в нашій Галактиці. Вивчення подібних карликів дозволяє астрономам “заглядати в минуле”, вивчаючи хімічний склад небесних тіл, що утворилися, спалахнули і загиблих задовго до появи нашої Сонячної системи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments