Всесвіт

“Хаббл” помітив загадкові зміни погоди на Юпітері. Їх причина досі не ясна

Вітри на зовнішній “смузі” великої червоної плями Юпітера посилюються. Вчені проаналізували дані телескопа “Хаббл”, який спостерігав за планетою більше ніж 10 років. Результати публікує Geophysical Research Letters.

Космічний телескоп NASA “Хаббл” спостерігає за великою червоною плямою (БЧП) Юпітера з 2009 року. За останнє десятиліття вітри у зовнішній смузі циклону посилилися, а у внутрішній — сповільнилися. Вчені поки не впевнені, що мінливі вітри означають для БЧП, яке скорочується з року в рік.

Велика червона пляма — це бурхливий циклон на Юпітері досить великої ширини, щоб поглинути Землю. На початку спостережень БЧП мало розміри від 40 000 до 50 000 км в довжину (за різними даними) і 13 000 км в ширину. C 1930-х років його розмір постійно зменшується: в 1979 році він становив 23 300 км, у 2014 році-16 500 км швидкість вітру всередині плями перевищує 500 км/ч. Циклон стискався і ставав все більш круглим з того часу, як астрономи почали його спостерігати близько 150 років тому. Але ніхто не міг відстежити швидкість його спірального руху, поки “Хаббл” не звернув увагу на далеку помаранчеву точку у 2009 році.

Вчені-планетологи Майкл Вонг і Емі Саймон нещодавно проаналізували дані телескопа за 10 років, звернувши увагу на швидкість вітру у Великій Червоній плямі. Виявилося, що зовнішня смуга циклону прискорюється: швидкість його вітру збільшилася до 8% з 2009 по 2020 рік. Водночас його внутрішня область значно сповільнилася. Чому так відбувається — невідомо.

Залишається загадкою і подальша доля БЧП. Деякі вчені впевнені, що шторм обрушиться і зникне всього через кілька десятиліть через його постійне зменшення. Інші не згодні з такою теорією.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button