Всесвіт

Астрономи знайшли пояснення натрієвій загадці астероїда Фаетон

Тісно зближуючись з Сонцем, астероїд Фаетон нагрівається, а в його глибині починається випаровування натрію, яке робить його яскравішим і змушує викидати уламки.

© JPL-Caltech, IPAC, NASA

Шестикілометровий навколоземний астероїд 3200 Фаетон  вважається джерелом метеоритного потоку Гемініди, що приходить на Землю в грудні. Він рухається навколо Сонця по сильно витягнутій орбіті, здійснюючи повний оборот за 524 дні. За цей час астероїд встигає і піти далеко за межі орбіти Марса, і зблизитися з Сонцем вдвічі ближче Меркурія.

У періоди зближення зі світилом поверхню Фаетона розжарюється до температур вище 700 ° С, з неї починається активне випаровування речовини, тому астероїд видно набагато яскравіше. Водного льоду на ньому немає, і вважається, що цю активність забезпечує натрій. З іншого боку, спостереження за спектром метеоритів потоку Гемініди, що згорають в земній атмосфері, показують, що натрій в ньому практично відсутній. Рішення цього парадоксу знайшли Джозеф Масьеро (Joseph Masiero) і його колеги з Каліфорнійського технологічного інституту (Caltech), стаття яких опублікована в Planetary Science Journal.

Вчені використовували комп’ютерні моделі, а потім – і реальні експерименти зі зразками аналогічного Фаетону метеорита, які піддавали нагріванню, імітуючи зближення з Сонцем. Виявилося, в таких умовах зовнішні шари астероїда можуть швидко втрачати майже весь натрій. Однак тепло проникає всередину і викликає його випаровування з глибини.

Тиск пари наростає, і при вкрай слабкій гравітації Фаетона його виявляється досить для того, щоб гази не тільки вирвалися назовні, а й викинули з собою масу дрібного пилу й уламків з поверхні. Таким чином, саме натрій може служити основою активності Фаетона при зближенні з Сонцем, а також появи потоку метеорів, які самі виявляються бідні цим елементом.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button