Здоров'я

Енергетики порушують роботу серця і судин

Енергетичні напої вживають багато від студентів під час сесії і спортсменів до людей, які страждають швидкою стомлюваністю. Як показало нове американське дослідження, підбадьоритися таким способом можна, однак навіть одна банка енергетика зруйнує кровоносні судини.

За даними Національного центру комплементарного комплексного здоров’я (NCCIH), енергетики — одна з найбільш поширених харчових добавок серед молодих людей. Причому найбільшу кількість енергетичних напоїв споживають чоловіки у віці від 18 до 34 років. Крім того, майже третина підлітків віком від 12 до 17 років також регулярно п’є енергетики.

Вчені давно стурбовані питанням безпеки енергетиків для організму людини. Річ у тому, що в енергетичних напоях міститься велика кількість кофеїну, таурину та інших стимулюючих речовин. Тому раніше вчені досліджували вплив енергетиків на стан серцево-судинної системи і з’ясували, що дві або більше банки в день загрожують здоров’ю серця.

А недавнє дослідження, проведене в Медичній школі МакҐоверна при Медичному науковому центрі Х’юстонського університету (Техас, США), показало, що навіть невелика кількість (одна пляшка) енергетика має серйозні наслідки для роботи міокарда і кровоносних судин. Результати свого відкриття вчені представлять на наступному тижні на засіданнях Американської кардіологічної асоціації (AHA) 2018, які пройдуть в Чикаго.

У дослідженні взяли участь 44 молодих здорових добровольців. Всі вони були студентами-медиками, їх середній вік склав 20 років, ніхто з них не курив. На початку експерименту вчені протестували роботу ендотелію (одношарового пласта плоских клітин, що вистилають внутрішню поверхню кровоносних і лімфатичних судин) учасників, щоб відстежити, як на нього вплине енергетичні напої. Для цього вони використовували метод поточно-опосередкованої дилатації. За допомогою манжети посудину перетискають, викликаючи оклюзію (стиск), в ньому збільшується об’єм крові і виробляється оксиду азоту (NO). Потім потік крові відновлюється, наростає і досягає свого піку вазодилатація (розширення судини), судина розширюється. Після цього добровольцям запропонували випити приблизно 24 унції (680 г) енергетика.

Через півтори години дослідники знову виміряли ендотеліальну функцію. На початку ширина артерій учасників становила близько 5,1% в діаметрі. А після споживання енергетиків — впала до 2,8%. Це вказує на гостру судинну недостатність.

Кнопка «Наверх»