Земля

Байкал знаходиться на межі екологічної катастрофи

Озеро Байкал, якому 25 мільйонів років, об’єкт спадщини ЮНЕСКО, знаходиться на межі екологічної катастрофи. Планований монгольський гідро-проект потенційно може порушити приплив і викликати цунамі в разі якоїсь сейсмічної активності, яка часто трапляється в цьому регіоні.

e4a4e45fda8172b6a130a1bc535375e6

Зниження рівня води Байкалу вже викликало висихання криниць, розташованих в радіусі 300 км, 13 селищ на березі озера стикаються з нестачею водопостачання. За деякими думками, порівняння озера Байкал з Аральським морем є надуманим, оскільки Арал, колись одне з чотирьох найбільших озер в світі, значно зменшився через ріст рослин.

Байкал займає більшу площу, ніж Бельгія, містить 23 615 кубічних кілометрів води. Озеро є найбільшим резервуаром прісної води на Землі. Воно містить 20 % незамерзлої питної води на планеті і є домом для рідкісної і різноманітної екосистеми.

В січні 2015 року рівень озера впав до найнижчої точки, зареєстрованої протягом останніх 60 років, влада в Бурятії і Іркутській області оголосили тоді надзвичайний стан. Масові лісові пожежі, які сильно спустошили область навколо Байкалу в вересні 2015 року, також пошкодили баланс води в озері, буквально вбиваючи водні артерії. Багато експертів вже попереджали про те, що ситуація була близька до катастрофічної. Людський вплив залишив слід у житті Байкалу і може знищити найчистіше озеро на планеті.

За даними місцевих ЗМІ, три гідроелектростанції планується створити на річці Селенга та її притоках, що може викликати висихання озера. Байкал може зникнути як Аральське море. Монгольський гідро-проект може представляти серйозну небезпеку для Улан-Уде, бурятської столиці, у разі, якщо одна з трьох запланованих гребель переживе аварію.

Гідрологічні експерти вважають, що одна з електростанцій буде перебувати в сейсмоактивній частині Монголії і будь-які землетруси можуть викликати перелив накопиченої води, здатної змити частину Монголії і за половину дня досягти Улан-Уде (міста з населенням 415 тисяч людей).

Швидкість води буде порівнянна з цунамі. Екологи попереджають, що монгольські плани можуть викликати метеорологічні, біологічні, гідрологічні та геологічні зміни. Якість води, лід і температурний режим також зміниться. Додаткова емісія парникових газів призведе до збільшення загрози затоплення деяких районів. Міграція тварин, рідкісних видів риб не виключена.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button