Земля

Вчені створюють новий метод прогнозування геомагнітних бур

Магнітне поле Землі простягається між полюсами планети і відчуває потужний вплив з боку сонячного вітру. Цей «вітер» являє собою потік заряджених частинок, яке постійно вивергається з поверхні нашого світила. Іноді на Сонці відбуваються спалахи, в результаті яких потоки сонячного вітру значно посилюються; до ще більшого посилення сонячного вітру призводять високоенергетичні події, звані корональними викидами маси, в результаті яких в космічний простір викидаються потоки плазми.

Такий потік заряджених частинок проходить мільйони кілометрів від Сонця до Землі. Коли ці частинки прибувають на Землю, вони спотворюють магнітне поле нашої планети. Результат може бути чудовим, у разі появи на небі зачаровуючих полярних сяйв, так і дуже руйнівним, якщо потоки частинок завдають шкоди систем супутникового зв’язку і GPS або наземним електророзподільним мережам. Багаторічні спостереження показали, що сонячна активність демонструє настільки хаотичний характер, що її прогнозування є вельми непростою науково-практичним завданням.

Однак у новій роботі вчені на чолі з Рейком Доннером (Reik Donner) з Потсдамського інституту досліджень клімату, Німеччина, повідомляють про новий метод аналізу даних вимірювань параметрів магнітного поля, що може поліпшити якість короткострокових прогнозів геомагнітних бур. Цей новий метод застосуємо для систем, далеких від рівноваги, якою і є магнітне поле Землі, безперервно взаємодіє з сонячним вітром.

У своїй статті автори наводять графіки, звані рекурентними графіками на основі реконструйованих даних, і аналізують їх за допомогою методу, званого аналізом кількісної рекурентності, для випадку двох геомагнітних бур, що відбулися в 2001 р. відразу після сонячних спалахів. Згідно з результатами аналізу, довгі діагоналі на цих графіках вказують на більш передбачувані зміни геомагнітної обстановки. Цей метод аналізу даних найбільш ефективно застосовується для розрізнення флуктуацій магнітного поля Землі різних типів. Метод дозволяє дослідникам характеризувати ці відмінності з раніше недоступним рівнем точності, вказують автори.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button