Всесвіт

Бактерії-космонавти небезпечніші, ніж земні?

У Центрі інфекційних захворювань і вакцінологіі Університету штату Арізона вивчили штами патогенних бактерій, що побували в космосі. Стало очевидно, що в бактеріях-космонавтах змінюється активність багатьох генів і білків.

Зокрема, змінюється ген вірулентності (інфекційності), що з великою часткою ймовірності може зробити патогенні ще небезпечнішими, – повідомляється в статті вчених в журналі Applied and Environmental Microbiology.

foto_cikavosti_23.09.2014-017_resized

Бактеріями, які пройшли випробування космосом, стали Pseudomonas aeruginosa і Salmonella typhimurium. Друга, як відомо, стає причиною харчових отруєнь навіть у людини з нормальним імунітетом. А ось Pseudomonas aeruginosa відноситься до опортуністичних патогенів, тобто таким, які виявляють свій «шкідливий» характер за умови, якщо імунітет ослаблений, наприклад таким захворюванням як муковісцидоз.

Читайте також: Космос колонізують бактерії і комахи

З’ясувалося, що після того як бактерії злітали в космос, в них змінилися 167 генів і 28 білків, в тому числі і той ген, який у Pseudomonas aeruginosa відповідає за вірулентність. Особливо важливо, трансформація торкнулася глобального регулятора транскрипції білка Hfq, який присутній у вищеназваному гені обох видів патогенів.

Вченим також вдалося показати, що механізм пристосування до позаземних умов також ідентичний. Одним з факторів, які справляють істотний вплив на процес, є невагомість, при якій зменшується тиск молекул води на клітинні оболонки.

В якості одного з попередніх висновків, які роблять вчені, є необхідність створення вакцин призначених спеціально для космонавтів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button