Земля

Балансуючі гірські породи підвищать точність прогнозів землетрусів

Дивовижні геологічні утворення допомогли вченим знайти новий спосіб прогнозувати потужні сейсмічні поштовхи

По всьому світу можна знайти величезні камені, які виглядають так, ніби впадуть при найменшому поштовху. Це балансуючі гірські породи — геологічне утворення, що сформувалося завдяки ерозії. Вітер і морози тисячі років підточували їх основу. Вчені з’ясували, що такі камені допоможуть оцінити ризик землетрусу в конкретному регіоні.

Зображення Michelle Maria з сайту Pixabay

Незважаючи на тонкий баланс, такі камені, як, наприклад, Брімхем-Рокс в Йоркширі, Великобританія, переживають землетруси протягом тисяч років. Аспірантка Імперського коледжу Лондона Анна Руд (Anna Rood) вирішила, що стійкість таких каменів вказує на відсутність будь-яких прилеглих землетрусів.

Новий підхід пропонує спосіб поліпшити одну з основних проблем сейсмології — як визначити, наскільки ділянка схильна до сильних землетрусів і, отже, наскільки безпечно там будувати.

Раніше дослідники розглядали задокументовані дані про попередні землетруси на певній ділянці, але часто інформація була неповною і покривала невеликий часовий відрізок, особливо в місцях, де записи про сейсмічну активність з’явилися недавно.

Anna Rood & Dylan Rood, Imperial College London

Руд змогла знайти докази відсутності землетрусів в районі Каліфорнії, затиснутому між зонами розломів Хосгрі і Лос-Осос (відгалуженнями розлому Сан-Андреас). Вона ідентифікувала сім балансуючих каменів в районі Дабл-Рок, Каліфорнія, і змоделювала сили, необхідні для їх усунення. Потім вчений визначила за допомогою хімічного складу каменів, як довго вони стоять на одному місці.

З’ясувалося, що сила землетрусу, який відбувається в цьому районі приблизно раз в 10 тисяч років, на 27 відсотків менше офіційних оцінок.

Результати не виключають ймовірність сильного землетрусу, який може завдати шкоди містам і зрушити балансуючі камені, але тепер відомо, що шанси його виникнення набагато нижчі, ніж вважалося раніше.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»