Людина

Біль у хребті: неочевидна причина, про яку варто знати

Положення тіла визначає величину навантаження на хребет.

Величина навантаження, що стискає два хребця, у великій мірі визначається положенням тіла.

Найменшою вона буває, коли тіло перебуває в горизонтальному положенні. У положенні стоячи тиск між хребцями збільшується. У нижній частині поперекового відділу воно в 4 рази більше, коли людина стоїть, ніж коли вона лежить. Загальна величина навантаження в цьому випадку дорівнює загальній масі верхньої частини тулуба.

Розподіл внутрішньодискового тиску людини, що виконує роботу в положенні сидячи або невеликого згинання тулуба, показує, що задні відділи диска виявляються трохи розвантаженими, ніж передні.

Це означає, що внутрішньодисковий тиск направлено в сторону хребетного каналу і надає переважний вплив на задню дугу фіброзного кільця і задню поздовжню зв’язку.

Очевидно, що дегенеративно-дистрофічний процес раніше всього розвивається в цій частині і можливість утворення гриж у бік хребетного каналу найбільш висока.

Зазначена особливість розподілу навантажень по поперечнику диска дозволяє зрозуміти причину високої частоти остеохондрозу диска і його ускладнень у осіб “сидячих” професії порівняно з людьми, які виконують динамічну роботу. При динамічній роботі всі відділи диска навантажуються більш або менш рівномірно, і цим ймовірність локального дистрофічного ураження диска зменшується.

При нахилі вперед з положення стоячи загальне навантаження збільшується у величезній мірі, що пов’язано з ефектом важеля, утвореного між тією частиною тіла, яка нахиляється вперед, і самим хребцем.

Подібний ефект веде до того, що тиск між двома хребцями в нижній частині поперекового відділу хребта при нахилі в 2,5 рази більший в порівнянні з тим, коли ми стоїмо прямо, і в 10 разів більше, ніж коли просто лежимо.

Такий же сильний тиск між двома хребцями виникає, коли людина сидить, нахилившись вперед, не спираючись на руки. Якщо ж спиратися на руки, поклавши їх на стіл або спинку стільця, навантаження на верхню частину тулуба знижується, і тим самим зменшується тиск на хребці.

Тиск між двома хребцями зростає, коли людина піднімає предмет, нахилившись вперед з випрямленими ногами.

В цьому випадку навантаження на міжхребцевий диск становить кілька сотень кілограмів.

При витягненні хребта, наприклад, коли людина висить на руках без опори на ноги, тиск буває менший, ніж в положенні лежачи. При цьому в міжхребцевого диска може навіть виникнути розтягнення.

Дана обставина іноді використовується при лікуванні деяких захворювань хребта.

На шийні хребці чинить тиск тяжкість голови.

Навіть руки являють собою навантаження для шийного відділу хребта, оскільки м’язи плечового поясу, що піднімають руки вгору, кріпляться на задній стороні голови і шиї.

При підніманні рук вгору ці м’язи напружуються і тим самим обтяжують хребці. Багато працівників розумової праці несвідомо піднімають плечі, що веде до додаткового навантаження на ці хребці. Великим навантаженням піддаються шийні хребці при роботі з піднятими вгору руками (наприклад, при митті вікон), особливо якщо при цьому у руках важкі предмети.

При нахилі голови вниз у положенні сидячи навантаження на шийні хребці буде, згідно з принципом важеля у багато разів більше, ніж якщо сидіти, піднявши голову вгору. Щоб тримати голову в похилому положенні, необхідно напружувати шийні м’язи шиї. Утримуючи цю позу якийсь час, можна відчути біль у потилиці, причина чому – напруга м’язів.

Особливо сильному навантаженні шийні хребці піддаються при тривалій роботі з піднятими вгору руками і головою (наприклад, у шкільних вчителів при тривалій роботі біля дошки). Багато людей, які займаються подібною роботою, страждають від постійного болю в потилиці.

Натхнення: econet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button