Людина

Хронічний стрес пошкоджує мозок, але з цим можна боротися

Вам можливо відомо, що невеликі стреси корисні для здоров’я людини. Тренуючи нервову систему, стресові ситуації роблять нас витривалішими і стійкіше, однак коли тиск з боку стає хронічним, про користь для здоров’я вже говорити не доводиться. Піддаючи наше здоров’я величезним ризикам, депресія і підвищене нервове напруження впливають на наш мозок, змушуючи тіло страждати від цілого ряду фізичних і психологічних проблем. Однак, чи можна назавжди позбутися від наслідків хронічного стресу?

Хронический стресс повреждает мозг, но с этим можно бороться
Хронічний стрес може бути причиною пошкодження мозку

Чим небезпечний стрес?

Чи не кожній сучасній людині знайоме малоприємне почуття стресу та вигоряння. Будучи основним «спусковим гачком» для появи запалень в організмі, стрес може призвести до виникнення цілого ряду проблем зі здоров’ям, включаючи діабет і хвороби серця, повідомляє theconversation.com. Хоча в здоровому стані мозок зазвичай захищений гематоенцефалічним бар’єром, при повторному стресі цей бар’єр сильно слабшає, підвищуючи шанси на виникнення запалень в головному мозку.

Гематоенцефалічний бар’єр — система, яка захищає мозок від небезпечних мікроорганізмів, які можуть міститися в крові людини і хребетних тварин. Також вона відіграє роль фільтра, який пускає в мозок поживні речовини.

Найбільш вразливою для стресів частиною організму вважається гіпокамп — відділ мозку, відповідальний за навчання і пам’ять. Негативно впливаючи на роботу мозку, «стресові» запалення знижують рівень мотивації, змушуючи людину відчувати себе пригніченою на протязі довгого періоду часу. В особливо важких формах у людини виникає депресія, яка навіть при успішному лікуванні може виникнути знову через певний час.

Хронический стресс повреждает мозг, но с этим можно бороться
На зображенні показано, де саме в нашій голові розташований гіпокамп

Хронічний стрес страшний для організму і тим, що його ще маловивчений механізм появи якимось чином викликає зміни хімічних речовин, що відповідають за розумові здібності і настрій людини. Так, одним з найбільш частих ознак початкової депресії у людини вважається зниження рівня гормону серотоніну, який відповідає за регуляцію настрою і хороше самопочуття.

Хронический стресс повреждает мозг, но с этим можно бороться
Викликана хронічним стресом брак серотоніну викликає появу небезпечних психічних розладів

Порушення сну є спільною рисою багатьох психічних розладів, включаючи депресію і тривогу. Через те, що деякі гормони стресу, такі як кортизол, відіграють велику роль в нічному відпочинку організму, його підвищений рівень може заважати здоровому відпочинку. Наслідком збою правильного вироблення гормону стресу часто стає і вже вищезгадана депресія, яка погіршує наші здатності адекватно мислити, вирішувати проблеми і уберігати себе від негативної інформації.

Як зменшити рівень стресу?

Неприємні симптоми хронічного стресу можуть значно знизити якість життя людини. Активуючись в стресових ситуаціях, префронтальна кора головного мозку, яка відіграє важливу роль у стабілізації емоційного стану людини, перестає тверезо реагувати на стресові ситуації і може навіть посилити страхи.

Хронический стресс повреждает мозг, но с этим можно бороться
На зображенні показана префронтальна кора людського мозку

Для того, щоб зуміти успішно перемогти довготривалий стрес, фахівці рекомендують не забувати про фізичні вправи, які вже не раз довели свою користь у виробництві клітин у важливих областях вищезазначеного гіпокампа. Ще одним способом боротьби зі стресом може бути спілкування з близькими людьми, взаємодія з якими відволіче вас і допоможе зменшити депресію.

Парадоксально, але підвищення рівня освіти також може бути методом для забезпечення деякого захисту від довготривалого стресу. Так, люди, що піклуються про регулярне підвищення рівня своїх знань, з меншою ймовірністю будуть страждати від депресії та емоційного вигоряння. Вважається, що такий несподіваний побічний ефект отримання нових знань, поряд з волонтерством або благодійністю, сприяє появі позитивної думки про наше власне життя.

Між тим, стрес не тільки може чинити негативний вплив на наше життя, але і за певних умов навіть здатний його продовжити.

Натхнення: hi-news.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть