Всесвіт

Біля центру нашої Галактики виявили наднову рідкісного типу

Спектральні характеристики наднової Sgr A East, розташованої неподалік від центру Чумацького шляху, вказують, що вона відноситься до вельми рідкісного типу Iax, спалахи яких ведуть до появи «зомбі» – зірок.

Sgr A East в рентгенівському і радіодіапазоні / © Zhou et al., 2021

Космічний рентгенівський телескоп Chandra спостерігав наднову Sgr A East, яка знаходиться в безпосередній близькості від центру Чумацького шляху. Судячи з його даних, вона відноситься до вельми рідкісного типу наднових Iax, які починаються вибухом білого карлика і залишають після себе «зірки-зомбі». Про це повідомляється в статті, опублікованій в The Astrophysical Journal; коротко про роботу розповідає прес-реліз NASA.

Наднові поділяють на два класи: перші спалахують в подвійних системах за участю білого карлика, другі – при гравітаційному колапсі масивних зірок. Найбільш вивчений і широко поширений тип наднових Ia виникає при перетягуванні карликом речовини сусідньої зірки. Набравши масу вище певної межі, він вибухає практично без залишку.

Однак уже у 21 столітті був описаний куди більш рідкісний варіант Iax. Ці наднові спалахують і гаснуть куди швидше Ia, і після термоядерного вибуху білий карлик частково зберігається. Набувши велику швидкість, він несеться геть, як « зірка-зомбі », що самотньо блукає по галактиці. Енергія наднових Iax менше, ніж у «звичайних» Ia, їх яскравість і швидкість розльоту останків нижче, і в результаті утворюється інший набір важких елементів, ніж у Ia

На знімку Sgr A East вказані останки найбільшої наднової і близький до неї центр Чумацького шляху (Sgr A *) / © Zhou et al., 2021

Саме це і виявив телескоп Chandra, спостерігаючи наднову Sgr A East в рентгенівському діапазоні протягом 35 днів. «Нам вже були відомі наднові типу Iax в інших галактиках, але жодної в Чумацькому шляху», – зазначає Пін Чжоу (Ping Zhou), один з авторів роботи. «Ці останки наднової з’являються на багатьох знімках центральної надмасивної чорної діри нашої галактики, отриманих в останні десятиліття, – додає його співавтор Чжи-Юань Лі (Zhiyuan Li). – Тепер ми, нарешті, з’ясували, що це за об’єкт, і як він з’явився ».

Судячи зі спостережень далеких галактик, наднові Iax зустрічаються приблизно втричі рідше, ніж Ia. У Чумацькому шляху відомо три наднових Ia (і ще пара кандидатів), – так що наявність однієї Iax виглядає цілком вірогідним. Якщо нові спостереження підтвердяться, то Sgr A East стане найближчою до нас відомою надновою цього рідкісного типу, – і десь там же повинна знаходитися і найближча зірка – «зомбі», залишена вибухом.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button