Всесвіт

Біля центру Чумацького Шляху знайшли обертовий міхур з гарячого газу (відео+фото)

Астрофізики виявили міхур гарячого газу, що обертається навколо надмасивної чорної діри в центрі галактики.

За допомогою телескопа ALMA група дослідників під керівництвом вчених з Інституту радіоастрономії Макса Планка в Бонні відкрила незвичайну структуру біля центру Чумацького Шляху. “Гаряча точка” обертається навколо центру Стрільця А*, надмасивної чорної діри в центрі галактики.

Газовий міхур біля центру чорної діри. Відео: EHT Collaboration, ESO / L. Calsada

Дослідники вважають, що ця структура являє собою гарячий газовий міхур. Він рухається навколо чорної діри по траєкторії, схожій на орбіту Меркурія, навколо Сонця. При цьому один повний оборот міхур робить всього за 70 хвилин. Це означає, що він рухається зі швидкістю близько 30% від швидкості світла.

Спостереження були зроблені за допомогою ALMA під час роботи зі створення зображень чорних дір. Випадково деякі спостереження були зроблені незабаром після того, як з центру Чумацького Шляху був випущений сплеск рентгенівської енергії, яка була виявлена космічним телескопом НАСА «Чандра». Ці види спалахів, які раніше спостерігалися за допомогою рентгенівських та інфрачервоних телескопів, як вважають, пов’язані з так званими гарячими точками, бульбашками гарячого газу, які обертаються дуже швидко і близько до чорної діри.

Збільшене зображення Стрільця А* на тлі Чумацького Шляху на нічному небі. Зображення: ESO, Josе Francisco Salgado, EHT Collaboration

Раніше астрономам вдавалося зафіксувати спалахи, які, імовірно, пов’язані з бульбашками гарячого газу тільки в рентгенівському та інфрачервоному діапазоні. Це спостереження – перше, отримане на радіохвилях. Дослідники вважають, що коли гарячі точки, які випромінюють інфрачервоне випромінювання, охолоджуються, вони стають видимими на більш довгих хвилях, як ті, що спостерігалися ALMA.

Дослідження підтверджують деякі з попередніх відкриттів, зроблених приладом GRAVITY на Дуже Великому Телескопі ESO (VLT), який веде спостереження в інфрачервоному діапазоні. Спільні спостереження двох телескопів підтверджують, що спалах виникає через скупчення газу, що обертається навколо чорної діри зі швидкістю близько 30% швидкості світла в небі за годинниковою стрілкою.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button