Технології

Відновлюваний біо бетон

bio-concreteЕкспериментальний бетон, який здатний самостійно латати виниклі у ньому тріщини, пройде випробування на відкритому повітрі.

Даний бетон містить бактерії, які виробляють кальцій, та активуються під дією дощової води, проникаючої усередину. Цей матеріал може продовжити термін служби бетону, дозволяючи заощадити значні кошти.

Дана ідея зародилася у мікробіолога Хенка Джонкерса і фахівця з технології бетону Еріка Шлангена з Нідерландів.

Якщо тема “вигорить”, вже за 2-3 роки можна говорити про масове розповсюдження такого бетону.

Бетон є найбільш застосовуваним будівельним матеріалом у світі, після нього, мабуть, йде гипсокартон . Його головна вада-  він схильний до тріщин, тому структуру потрібно зміцнювати за допомогою сталі.

“Мікротріщини” є очікуваним результатом процесу затвердіння і не призводять безпосередньо до втрати міцності. Тріщини розміром близько 0,2 мм знаходяться в рамках дозволених норм в бетонній індустрії. Але з плином часу, вода, а також розчинені в ній агресивні хімікати, потрапляють в них, і роз’їдають бетон. “Для продовження терміну служби бетонних конструкцій, важливо залатати ці мікротріщини”, – сказав Джонкерс.

Спори бактерій і потрібні їм живильні речовини додаються в вигляді гранул в бетонну суміш. Але для початку процесу зростання, цим мікроорганізмам потрібна вода. Ці протиріччя і активуються тільки при попаданні дощової води в тріщини, після чого нешкідлива бактерія, яка належить до роду бацил (Bacillus genus), починає поглинати живильні речовини і виробляти вапняк.

Їжа для бактерій – це компонент молока під назвою лактат кальцію. Мікроорганізми в гранулах спокійно переносять високолужне середовище бетону.

“У лабораторії нам вдалося показати, що цей бетон самовідновлюється навіть при величині тріщин в 0,5 мм, що в три рази перевищує норму”, – пояснив Джонкерс. “Тепер ми розширюємося. Ми повинні виробити самовідновлюючих агентів у великих кількостях до початку тестів на відкритому повітрі з різними конструкціями, різними типами бетону, що дозволить перевірити цю ідею на практиці”.

В даний момент команда працює над зниженням вартості даного процесу. Вони очікують, що поліпшена технологія буде готова через півроку.

Потрібно проводити спостереження за біо бетоном протягом як мінімум двох років, щоб остаточно переконатися в працездатності цієї ідеї. “Після цього, за умови гарних результатів, ми можемо ропочати новий бізнес-проект “, – говорять дослідники.

Навіть якщо відновлюючий агент збільшує ціну бетону на 50%, це складе всього 1-2% від загальної вартості будівництва. Зміст і технічне обслуговування – складає левову частку від загальної вартості, тому вчені очікують значну економію коштів від продовження довговічності бетону.

[poll id=”1”]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments