Земля

Біологи дізналися, навіщо зебрам потрібні смужки

Американським ученим вдалося вирішити проблему, яка багато років не давала спокою натуралістам. Вони довели, що смужки знадобилися зебрам, щоб відлякувати ґедзів і мух цеце.

Про це йдеться в статті біологів з Каліфорнійського університету в Девісі, опублікованій в журналі Nature Communications.

chapmanszebra1_500

Сучасні дикі коні (рід Equus) відносяться до семи видів, але тільки три з них, відомі як зебри (E. burchelli, E. zebra і E. grevyii), покриті чорно-білими смужками. Ще один вид, також живе в Африці, E. africanus, має смугасті ноги. Шкури всіх інших видів, що мешкають в Азії, пофарбовані монотонно. Крім того, смугастість різних підвидів зебр сильно варіює.

Читайте також: Видовищні сутички тварин

Натуралісти давно намагалися зрозуміти, навіщо ж зебрам знадобилися смужки. В обговоренні цього питання брали участь Чарльз Дарвін і Альфред Уоллес. Всього за 150 з гаком років було висунуто п’ять гіпотез, що пояснюють смугастість зебр: (1) смужки – це частина камуфляжу, (2) смужки спотворюють візуальний образ зебр в очах хижаків, (3) смужки допомагають уникнути перегріву, (4) по смужках зебри пізнають одна одну, (5) смужки допомагають справлятися з настирливими кровопивцями.

Автори статті перевірили всі ці гіпотези і з’ясували, що справедлива з них тільки одна – п’ята. Дослідники проаналізували, в яких районах Африки поширені зебри різних видів і підвидів і зіставили їх забарвлення з такими факторами, як лісистість, наявність великих хижаків (левів і гієн), максимальна річна температура, середній розмір стада і присутність кровопивць (мух цеце і ґедзів).

Виявилося, що смугастість зебр добре корелює тільки з наявністю комах. Зебри мають більше смужок (наприклад, на череві і на шиї ) в тих регіонах Африки, де ґедзі активні більшу частину року, а ареал зебр практично збігається з ареалом мух цеце.

Читайте також: Усміхніться разом з тваринами!

Раніше експерименти показали, що кровопивці уникають смугастих поверхонь і вважають за краще або повністю чорних, або повністю білих жертв. З чим це пов’язано, дослідники поки не знають. У той же час відомо, що у зебр, як і інших коней, дуже коротка щетина, що не представляє перешкоди для довгих хоботків кровопивць. Ось чому тільки їм знадобилися смужки – інші африканські тварини захищені від гедзів і мух більш довгою шерстю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


2 Коментарів

  1. С другой стороны непонятен механизм эволюции который окрасил животных.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button