Головна / Земля / Біологи дізналися, навіщо зебрам потрібні смужки

Біологи дізналися, навіщо зебрам потрібні смужки

Американським ученим вдалося вирішити проблему, яка багато років не давала спокою натуралістам. Вони довели, що смужки знадобилися зебрам, щоб відлякувати ґедзів і мух цеце.

Про це йдеться в статті біологів з Каліфорнійського університету в Девісі, опублікованій в журналі Nature Communications.

chapmanszebra1_500

Сучасні дикі коні (рід Equus) відносяться до семи видів, але тільки три з них, відомі як зебри (E. burchelli, E. zebra і E. grevyii), покриті чорно-білими смужками. Ще один вид, також живе в Африці, E. africanus, має смугасті ноги. Шкури всіх інших видів, що мешкають в Азії, пофарбовані монотонно. Крім того, смугастість різних підвидів зебр сильно варіює.

Читайте також: Видовищні сутички тварин

Натуралісти давно намагалися зрозуміти, навіщо ж зебрам знадобилися смужки. В обговоренні цього питання брали участь Чарльз Дарвін і Альфред Уоллес. Всього за 150 з гаком років було висунуто п’ять гіпотез, що пояснюють смугастість зебр: (1) смужки — це частина камуфляжу, (2) смужки спотворюють візуальний образ зебр в очах хижаків, (3) смужки допомагають уникнути перегріву, (4) по смужках зебри пізнають одна одну, (5) смужки допомагають справлятися з настирливими кровопивцями.

Автори статті перевірили всі ці гіпотези і з’ясували, що справедлива з них тільки одна — п’ята. Дослідники проаналізували, в яких районах Африки поширені зебри різних видів і підвидів і зіставили їх забарвлення з такими факторами, як лісистість, наявність великих хижаків (левів і гієн), максимальна річна температура, середній розмір стада і присутність кровопивць (мух цеце і ґедзів).

Виявилося, що смугастість зебр добре корелює тільки з наявністю комах. Зебри мають більше смужок (наприклад, на череві і на шиї ) в тих регіонах Африки, де ґедзі активні більшу частину року, а ареал зебр практично збігається з ареалом мух цеце.

Читайте також: Усміхніться разом з тваринами!

Раніше експерименти показали, що кровопивці уникають смугастих поверхонь і вважають за краще або повністю чорних, або повністю білих жертв. З чим це пов’язано, дослідники поки не знають. У той же час відомо, що у зебр, як і інших коней, дуже коротка щетина, що не представляє перешкоди для довгих хоботків кровопивць. Ось чому тільки їм знадобилися смужки — інші африканські тварини захищені від гедзів і мух більш довгою шерстю.