Наука

Біологи виявили парк древніх майя

Дослідники з’ясували, що джерела питної води в Тікалі — великому городищі майя — були оточені деревами та дикою рослинністю. Причому знаходилися вони в центрі поселення.

Девід Ленц стоїть перед пірамідою в Тікалі у Гватемалі / © UC

Подробиці роботи опубліковані в журналі Nature Scientific Reports. Американські вчені розробили нову систему аналізу древньої ДНК рослин у відкладеннях храму і палацових резервуарів Тікаля.

У співпраці з флоридською компанією Rapid Genomics вони створили новий зонд для відбору ДНК рослин в зразках осадових порід. Так вдалося ампліфікувати невеликі нитки ДНК з мітохондрій та зіставити стародавні зразки Тікаля з даними з відомих видів рослин. Також вчені провели аналіз мікробної ДНК зі зразків відкладень водосховища.

Дослідники виявили понад 30 видів дерев, трав, виноградної лози і квітів, які росли поблизу. «Майже весь центр міста був вимощений. Так що у майя цілком могли бути прохолодні зони прямо поруч з водосховищем», – зазначив палеоетноботанік Девід Ленц, автор роботи.

Серед десятків рослин, що росли в цьому місці, автори дослідження виявили дику цибулю, інжир, дику вишню. А також два види трав. Ленц зазначив, що насіння трав могли занести в водойму птиці.

Дослідники з Університету Цинциннаті Ніколас Даннінг, Вернон Скарборо і Девід Ленц збирають зразки донних відкладень для аналізу ДНК / © Liwy Grazioso Sierra

Подальший аналіз показав, що майя висаджували рослини, а залишали зони навколо водосховищ дикими. Це допомагало запобігти ерозії й забезпечувало населення лікарськими рослинами й фруктами. «У Тікалі був спекотний клімат. Досить важко вижити, коли п’ять місяців в році не йде дощ. В такий час водойми підтримували життя місцевих. Тому вони іноді захищали їх, не вирубуючи дерева і зберігаючи священний гай », – додав Ленц.

«Наявність священного гаю поруч зі священним джерелом і басейном в центрі міста було надзвичайно потужним символом — чимось на зразок космосу в мініатюрі, — додав Ніколас Даннінг, співавтор дослідження. – Це був не дуже великий парк : може бути, 50 на 50 метрів. Але він яскраво виділявся на тлі центрального району міста, який був, по суті, повністю вимощений і заповнений будівлями, пофарбованими в червоний».

«Цей проєкт був чимось на зразок пострілу в темряві. Ми були готові до того, що не отримаємо ніяких результатів. Той факт, що нам все ж вдалося дізнатися про рослинність, навколишньої водойми в Тікалі, — успіх і доказ концепції, яку сподіваємося застосувати в дослідженнях інших поселень майя», – додав Ерік Тепе, що також брав участь в дослідженні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button